Košice 14. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Jaroslav Fabian)
Košická katedrála v sobotu 12. októbra ožila množstvom pútnikov. Ako cieľ svojej diecéznej púte si ju vybrali pútnici z Bielsko-żywieckiej diecézy v Poľsku. Cieľom ich putovania bolo uctiť si svojho rodáka, sv. Melichara Grodeckého. Melichar Grodecký ako jeden z trojice košických mučeníkov, spolu s Markom Križinom a Štefanom Pongrácom vystupujú tento rok do popredia hlavne vďaka 400. výročiu svojej mučeníckej smrti
Pútnici z Bielsko-żywieckiej diecézy zavítali do Katedrály sv. Alžbety
Púte sa zúčastnilo okolo 1500 poľských veriacich, 60 kňazov a seminaristov pod vedením svojho diecézneho biskupa, Mons. Romana Pindela. Samotné Košice sú pre pútnikov zaujímavé ako miesto umučenia Melichara Grodeckého, preto bola súčasťou púte aj návšteva u Premonštrátov, kde našli košickí mučeníci pred štyristo rokmi svoju smrť.
Pútnici v Dóme sv. Alžbety absolvovali spoločné modlitby a svätú omšu, na ktorej ich privítal košický arcibiskup Bernard Bober: „Je to veru už 400 rokov od chvíle, kedy traja košickí mučeníci vydali svedectvo vernosti Kristovi a jeho Cirkvi a my sme vám veľmi vďační za to, že vaši predkovia formovali dušu i kňazské srdce Melichara Grodeckého, ktorý neváhal prísť tu do Košíc na misie. Tu prišiel pomôcť obnoviť katolícku vieru a tu za túto vieru dal život, tu sa narodil pre nebo. Dnes ste prišli po jeho stopách aj vy do Košíc a vydávate svedectvo o kráse a príťažlivosti katolíckej viery! Ďakujeme vám za to, bratia Poliaci! Buďte pre nás Slovákov aj naďalej záštitou a povzbudením vo viere, predovšetkým v dnešnej Európe, ktorá stráca svoju kresťanskú identitu“, dodal arcibiskup Bober.
Biskup Roman Pindela pripomenul, že v diecéze Bielsko-żywieckiej si pripomínali rok Melichara Grodeckého. Tento svätý je populárny aj v celom Sliezkom kraji. Dokonca aj miestní politici uznali za vhodné vyhlásiť ho za patróna tohto kraja. Počas Jubilejného roka sa veriaci diecézy každý deň modlili modlitbu ku tomuto svätcovi a prosili ho o pomoc a orodovanie.
Bratislava 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/TASR/Foto:TK KBS)
Od nástupu komunistického režimu sa snažil štát podriadiť si pôsobenie cirkví alebo ich celkom eliminovať. Významnú rolu v tomto procese zohrali dva zákony – zákon o zriadení Štátneho úradu pre veci cirkevné a tiež zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností. Obe právne normy prijal federálny parlament 14. októbra 1949, teda pred 70 rokmi
Ilustračné foto
Zámer mať vplyv na katolícku cirkev a tiež na ostatné cirkvi a náboženstvá vyjadril už v júni roku 1948 Klement Gottwald slovami: “Preč od Ríma a smerom k národnej cirkvi. Je nutné cirkev neutralizovať a dostať ju do svojich rúk tak, aby slúžila režimu.” V tom čase sa začalo aj individuálne prenasledovanie predstaviteľov katolíckej cirkvi. Komunistická moc postupne likvidovala kresťanské spolky a tlač. Delegácia predstaviteľov katolíckej cirkvi navštívila v novembri 1948 pápeža Pia XII., ktorý však vyslovil názor, že sa treba pripraviť na život v totalitnom zriadení, pretože jeho koniec bol v nedohľadne.
Napokon 14. októbra 1949 federálny parlament prijal zákony, ktoré sa stali oporou pre potláčanie a prenasledovanie cirkvi. Zákon č. 217/1949 Zb. zriadil Štátny úrad pre cirkevné veci, na čele ktorého stál neskorší minister obrany Alexej Čepička. Jeho pobočku, Slovenský úrad pre veci cirkevné, viedol Gustáv Husák.
Zákonom č. 218/1949 Zb. o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností sa štát zaviazal poskytovať duchovným všetkých uznaných cirkví a náboženských spoločností osobné pôžitky, teda plat, hodnostný prídavok a odmenu. Stanovil však ako podmienku štátny súhlas. Ten mohli dostať iba duchovní s československým štátnym občianstvom s priznanou štátnou spoľahlivosťou a bezúhonnosťou.
Ako uviedol český právnik a kňaz Jiří Rajmund Tretera, zákony prešli podľa očakávania bez problémov, hoci sa pri hlasovaní v parlamente udialo procedurálne pochybenie. Predsedajúca schôdze, poslankyňa Anežka Hodinová-Spurná, na záver rokovania vyhlásila: “Kto súhlasí s návrhom zákona v znení správy z výborov, nech zdvihne ruku!” Po chvíli usúdila: “To je väčšina.” Nespýtala sa, či je niekto z poslancov proti alebo sa zdržal hlasovania.
Neskôr nasledovalo otvorené prenasledovanie cirkvi v podobe zatvorenia kláštorov – Akcia K znamenala zatvorenie mužských kláštorov, po jej ukončení sa v rámci Akcie Ř rušili ženské kláštory. Gréckokatolícka cirkev bola nútene včlenená do pravoslávnej.
Mnohí kňazi boli väznení – napríklad spišský biskup Štefan Barnáš, gréckokatolícky biskup Pavel Peter Gojdič, spišský biskup Ján Vojtaššák, gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko či trnavský biskup Michal Buzalka. Lekár Silvester Krčméry bol väznený v rokoch 1951 – 1964 (podieľal sa na organizovaní Sviečkovej demonštrácie v marci 1988, zomrel v roku 2013).
“Prijatie cirkevných zákonov malo zásadný význam pre náboženský život v Československu. Štátu sa podarilo vniknúť do štruktúry cirkvi, úplne ovládnuť jej hospodársky život a zásadne vplývať na riešenie jej personálnych otázok,” uviedla na svojej webstránke Konferencia biskupov Slovenska (Zdroj: TASR).
Szentkút 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Szentkút – maďarské národné pútnické miesto bolo cieľom historicky druhej púte veriacich maďarskej národnosti z Rožňavskej diecézy. Z rôznych kútov diecézy tam vyrazili spolu so svojimi duchovnými otcami v sobotu 12. októbra 2019. Púť viedol Gabriel Rákai, biskupský vikár pre maďarsky hovoriacich veriacich
Veriaci z Rožňavskej diecézy spolu po druhýkrát putovali do Szentkútu
Po príchode na toto pútnické miesto mali všetci účastníci možnosť pristúpiť ku sviatosti zmierenia a modliť sa ruženec svetla. Po modlitbe nasledovala prednáška farára v Turni nad Bodvou Mons. Richarda Vojtu o Eucharistii. Bola bezprostrednou prípravou na blížiaci sa Medzinárodný Eucharistický Kongres v Budapešti, ktorý sa uskutoční v roku 2020. Po prednáške nasledovala svätá omša, ktorú za účasti viacerých kňazov celebroval vikár Rákai.
V homílii poukázal na Matku Božiu, Pannu Máriu, ako na ženu, ktorá sa stala súčasťou veľkého Božieho diela. Túto myšlienku premostil s dielom ľudskej ruky – využil mozaiky Ivana Rupníka, ktoré zdobia poľný oltár v areáli tohto pútnického miesta. Všetkých účastníkov púte pozval dôverovať Panne Márii a skrze ňu samotnému Bohu, a tak sa stať súčasťou Božieho diela spásy a vykúpenia.
V spoločných modlitbách veriacich odznela okrem iného aj prosba za celú Rožňavskú diecézu, za biskupa Mons. Stanislava Stolárika, za kňazov, ako aj za celý veriaci ľud. Slávenie svätej omše, na ktorej sa zúčastnilo viac než 700 pútnikov, sa ukončilo Eucharistickým sprievodom a požehnaním.
Počas obednej prestávky mali pútnici možnosť porozprávať sa, zaspievať si a pomodliť sa v kostole pred milostivou sochou Panny Márie. Mohli sa tiež poprechádzať po krásnej aleji, kde sa nachádzajú zastavenia krížovej cesty či nabrať si vodu zo studne, ktorá sa nachádza v strede areálu. Na záver púte sa spoločne pomodlili Loretánske litánie a zaspievali si Mariánsku antifónu.
“Na cestu domov sme dostali Eucharistické požehnanie, ako aj osobitné požehnanie pre pútnikov, či požehnanie všetkých náboženských predmetov, ktoré si veriaci brali do svojich domovov. Naplnení duchovným zážitkom a posilnení do ďalších všedných dní sa veriaci v desiatich autobusoch pobrali späť domov, do svojich farností. S vďačnosťou v srdci sa už teraz tešíme na ďalšie takéto stretnutie a na spoločnú púť aj v budúcom roku,” informoval Patrik Balász.
Donovaly 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Peter Zimen)
Slovenskí biskupi sa v dňoch 14. a 15. októbra 2019 stretli na Donovaloch na 94. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska
Na snímke biskupi Slovenska
Zhodnotili Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil 22. septembra 2019 v Bratislave. Vyjadrili vďačnosť všetkým účastníkom, ktorí prišli podporiť ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Ocenili obetavosť organizátorov a dobrovoľníkov, vďaka ktorým mal pochod úspešný priebeh. Skonštatovali potrebu pri tomto type podujatí ešte dôraznejšie deklarovať zákaz prezentácie politických symbolov.
Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák informoval o pripravovanom spôsobe formácie kandidátov na trvalý diakonát. Biskupi si vypočuli informácie z liturgickej komisie, týkajúce sa nového vydania Rímskeho misála. Schválili obrad krstu detí podľa druhého typického vydania. Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec informoval plénum o pokračujúcej podpore, ktorú KBS poskytuje z dobrovoľných zbierok z diecéz pre cirkev na Ukrajine. Podobne ako v minulom roku, latinskej aj gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine biskupi pomôžu sumami vo výške asi 15 000 eur.
O aktuálnej situácii v TV LUX a v Rádiu Lumen informoval predseda Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky Mons. Stanislav Zvolenský, o stave Katolíckej univerzity v Ružomberku rektor Jaroslav Demko. V roku 2019/20 na Katolíckej univerzite študuje 3657 študentov – čo znamená nárast o približne 100 študentov oproti predchádzajúcemu roku. Univerzite sa pre jednotlivé fakulty podarilo získať viacero nových akreditácií, napríklad v odboroch špeciálnej pedagogiky a histórie. Od októbra 2019 napreduje aj vzdelávanie v 4 programoch, v rámci tzv. Univerzity tretieho veku, ktorú v súčasnosti navštevuje 166 seniorov.
Plénum KBS schválilo žiadosti o podporu pre mediálne projekty zo zbierky na masmédiá, ktorá sa pravidelne koná na 7. veľkonočnú nedeľu. Biskupi na základe poradia projektov, určeného Radou KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky, rozhodli o proporčnom rozdelení takmer 40 tisíc eur. Zoznam podporených projektov uverejní TK KBS v osobitnej správe.
Bratislava 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Katolícka cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu Svetový deň modlitieb za misie. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tohto roku budeme sláviť Svetový deň misií už po 94-krát. Na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa. Slávi sa v každej katolíckej farnosti vo svete, ako deň modlitieb. Tento rok to bude 20. októbra. Tradične je tento deň spojený s finančnou zbierkou na podporu misií, z ktorého sú financované projekty na pomoc núdznym a ohlasovanie evanjelia na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa budeme v tento deň modliť a finančne podporovať misie v Rwande
Katolícka cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu Svetový deň modlitieb za misie
Tohtoročná misijná nedeľa je o to výnimočnejšia, že pápež František počas celého októbra 2019 pozýva všetkých pokrstených kresťanov na slávenie Mimoriadneho misijného mesiaca.
Komu vďačíme za to, že sa tento deň slávi v Cirkvi? V roku 1926 Najvyššia rada Pápežských misijných diel predložila vtedajšiemu pápežovi Piovi XI. návrh sláviť v celej cirkvi každý rok predposlednú októbrovú nedeľu ako deň misií, počas ktorého si kresťania pripomenú a oživia misijný záväzok vyplývajúci z krstu a podporia aj finančným darom rozvoj misijnej činnosti vo svete. Pápež bol týmto návrhom nadšený: „Táto myšlienka je dar z neba“. Odvtedy sa Svetový deň misií stal nástrojom pre napĺňanie základného poslania cirkvi – systematické ohlasovanie evanjelia celému stvoreniu.
Svätý Otec František pri príležitosti Misijnej nedele vydal posolstvo, ktorého hlavnou myšlienkou je “Pokrstení a poslaní: Kristova Cirkev na misiách vo svete”.
Na plagáte k tohtoročnej misijnej nedeli sa nachádzajú dvaja chlapci Joseph a Silvan z Centra svätého Antona v meste Nyanza, ktoré vedie slovenský misionár v Rwande Vlastimil Chovanec RCJ.
„Centrum sa zameriava na starostlivosť o deti – poskytuje im stravu, ubytovanie, lekársku starostlivosť, vzdelávanie a ošatenie. Centrum prijíma a vzdeláva deti z ulice, ktoré často utekajú pred chudobou z domu a usádzajú sa v meste, kde sú vystavené riziku upadnutia do drogovej závislosti a kriminálnej činnosti,“ vysvetľuje misionár Vlastimil Chovanec. Naľavo je Joseph, má 6 rokov a od 3 rokov žil na ulici, spal v kanáloch a pri ceste. Napravo je Silván, ktorý má 10 rokov. Extrémna chudoba ho prinútila žiť na ulici, aby si tam vyžobral jedlo. Obaja nesú vodu k domčeku, kde teraz bývajú. Vodu používajú na umývanie, na čistenie podlahy a na vypratie šatstva, ktoré si perú v sobotu za asistencie vychovávateľky.
Ruskovce 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Veriaci z Ruskoviec, ktoré sú filiálkou farnosti Malá Hradná pri Bánovciach nad Bebravou, sa v nedeľu 13. októbra 2019 stali svedkami odhalenia pamätnej tabule svojmu rodákovi, saleziánskemu spolupracovníkovi – koadjútorovi Michalovi Čahojovi SDB. Pamätnú tabuľu odhalil nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák po svätej omši, ktorú celebroval spolu s miestnym farárom Petrom Knapcom a ďalšími kňazmi z okolitých farností v miestnom Kostole Ducha Svätého
Veriaci z Ruskoviec, ktoré sú filiálkou farnosti Malá Hradná pri Bánovciach nad Bebravou, sa v nedeľu 13. októbra 2019 stali svedkami odhalenia pamätnej tabule svojmu rodákovi
Inštalácia tabule na ruskovskom chráme a jej odhalenie a požehnanie sú výsledkom snaženia kresťanských laikov, ktorí poznajú život a odkaz brata Michala Čahoja a chcú verejnosti priblížiť osobnosť svojho rodáka, ktorý ako misionár prežil 60 rokov v misionárskej službe v Indii. Túto krajinu ako sám hovoril: „Prijal hlboko do svojho srdca ako miesto, ktoré mu pripravil Boh.“
Michal Čahoj, SDB zomrel 1. júla 1994 v Indii, kde je aj pochovaný. Narodil sa 19. novembra 1911 v Ruskovciach. Pochádzal z roľníckej rodiny a bol najmladším zo štyroch súrodencov. Pôvodne sa vyučil za kováča, ale neskôr vstúpil do noviciátu Saleziánov don Bosca a v Hronskom Beňadiku zložil svoje prvé rehoľné sľuby. V roku 1934 odišiel ako misionár do Indie. Michal Čahoj sa celý život modlil za výstavbu kostola v Ruskovciach. Dožil sa síce jeho postavenia v roku 1993, ale jeho vysviacky sa pre podlomené zdravie už zúčastniť nemohol, keďže cesta z Indie bola fyzicky veľmi náročná. Rodákom, ako aj ďalším generáciám veriacich ho tak bude pripomínať pamätná tabuľa na chráme, o ktorého výstavbu sa aj on vďaka svojim modlitbám pričinil.
Považská Bystrica 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Ondrej Robota)
Ústredným motívom oltárnej mozaiky, ktorú v nedeľu 13. októbra 2019 v kostole Panny Márie Lasaletskej vo farnosti Považská Bystrica – Rozkvet požehnal žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis, je biblický text z Jánovho evanjelia: „Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: ‘Žena, hľa, tvoj syn!’ Potom povedal učeníkovi: ‘Hľa, tvoja matka!’ A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe“
Mozaika u saletínov v Považskej Bystrici predstavuje adopciu pri kríži
Autorom tohto umeleckého diela je český architekt Jiří Šťasta. Dominantou takzvanej „adopcie pri kríži“ je kríž s Ježišom Kristom, ktorého dopĺňajú postavy Panny Márie a apoštola Jána. Po bokoch sa nachádzajú dvaja anjeli nesúci nástroje umučenia – kladivo a kliešte. Tieto nástroje zároveň vytvárajú priamu spojitosť so zjavením Panny Márie v La Salette, nakoľko práve kríž s týmito symbolmi sa nachádzal na jej hrudi. V hornej časti mozaiky je obraz Nebeského Jeruzalema, v ktorého strede sedí Baránok na tróne.
Požehnanie oltárnej mozaiky sa uskutočnilo takmer presne rok po konsekrácii farského kostola, ktorá sa konala 14. októbra 2018, a je ovocím nielen nesmierneho Božieho požehnania a pomoci, ale aj obetavosti a štedrosti mnohých dobrodincov, ktorí sa nezištne podieľajú na duchovnom raste tejto mladej farnosti, informovala farnosť na sociálnej sieti.
Kamenná Poruba 15. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TK KBS)
Prolife otázky sa netýkajú len žien a ich detí, ale aj mužov. Poukazuje na to aj projekt Gól za život. Ten spája mužov, ktorí propagujú nezastupiteľnú úlohu muža v tehotenstve jeho partnerky. Počas futbalových zápasov tieto témy komunikujú po celom Slovensku. Počas víkendu odohrali sedemnáste takéto stretnutie aj v Kamennej Porube v Rajeckej doline. Ďalší futbalový zápas za život bude v sobotu vo Viničnom v okrese Pezinok
Gól za život
Projekt Gól za život podľa organizátorov spája futbalové hodnoty fair play, krásu a nadšenie pre hru so zodpovednosťou a krásou života a otcovstva. Jozef Kozák z iniciatívy totiž hovorí, že neplánované tehotenstvo sa rovnako týka ženy, ako aj muža. „Doteraz sa celé prolife hnutie skôr sústredilo na dieťa a na ženu. Tých mužov a chlapov celé to hnutie nechávalo nejako tak v úzadí. A skutočnosť je taká, že chlap má kľúčovú alebo dôležitú úlohu pri rovnako pri ochrane nenarodeného života,” uviedol.
Michal Krčméry z iniciatívy Gól za život vysvetlil, že osvetu cez futbal si nevybrali náhodou. „Chceme si dobre zahrať, ale najmä vydať také posolstvo, že chlap má byť naozaj fair nielen na ihrisku, ale aj pri tej svojej partnerke,” povedal. V tíme Kamennej Poruby sa stretli členovia obecného športového klubu, zástupcovia starších pánov, ale aj nefutbalisti. Na ihrisko vybehol aj starosta obce Pavol Sandanus. „Napriek tomu, že sme prehrali, tak my sme vyhrali,” uviedol starosta Kamennej Poruby.
Myšlienku ocenila aj rodáčka z Kamennej Poruby, poslankyňa Národnej rady SR Anna Verešová. „Ja som za svojej 20-ročnej činnosti zažila ženy, ktoré chceli, museli ísť na potrat, ale práve preto, že ich nepodržal muž, otec tohto dieťaťa. Ja som nezažila nejaké ľahkovážne, bezdôvodné a podobné príčiny, kedy sa žena rozhodovala. Ona bola vtedy na všetko sama. Až keď sme my podali cudzí ľudia v neziskovej organizácii Áno pre život pomocnú ruku, tak ona nakoniec vždy povedala, že toto dieťa vlastne chcem,” uviedla.
Povolanie k svätosti bolo hlavnou témou duchovnej obnovy pre kňazov, ktorá sa uskutočnila od 7. do 10. októbra 2019 v Badíne. Duchovnú obnovu viedli manželia Al a Patti Mansfieldovci z USA a zúčastnilo sa jej takmer 40 kňazov, medzi nimi aj niekoľkí redemptoristi
Manželia Al a Patti Mansfieldovci viedli obnovu pre kňazov v Badíne
Patti Mansfield bola pri vzniku charizmatickej obnovy v Katolíckej cirkvi v roku 1967 a odvtedy slúži laikom i kňazom na konferenciách a duchovných obnovách po celom svete. Jej manžel Al vyštudoval teológiu a viac ako 50 rokov pracuje naplno v Katolíckej Cirkvi.
Počas duchovnej obnovy sa Patti podelila so svedectvom o vyliatí Ducha Svätého pred viac ako 50 rokmi. Spolu s manželom Alom hovorili o krste v Duchu Svätom, o charizmách a evanjelizácii a povzbudili kňazov, aby mali vieru, ktorá je očakávajúca. Ďalej hovorili o Márii, ktorá bola naplnená Duchom Svätým a počal sa v nej Ježiš. Mária je pre nás nielen vzorom, ale aj matkou – Ježiš na kríži ju dal skrze Jána za matku všetkým učeníkom, ktorých miluje. Súčasťou duchovnej obnovy boli aj spoločné modlitby a kňazi využili možnosť prijať sviatosť zmierenia. Obnova sa uskutočnila s vedomím Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa. Organizačne ju zabezpečoval P. Jozef Mihok CSsR spolu s tímom Návrat domov.
Birmovanci z farnosti sv. Urbana na Zobore v Nitre, ktorí 29. septembra 2019 prijali sviatosť kresťanskej dospelosti pomazaním rukou nitrianskeho veľprepošta Mons. Štefana Valla, rozhodli pod vedením miestneho farára Milana Poláka o charitatívnom použití tradičnej finančnej zbierky, ktorá sa uskutočnila počas birmovnej slávnosti
Zbierka hospicu a rodine s postihnutým dieťaťom
Prostriedky ktoré sa vyzbierali v celkovej výške 700 €, rozdelili na polovicu a 350 € darovali jednej rodine so zdravotne postihnutým dieťaťom na podporu jeho liečby, a 350 € do Hospicu domu pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre na podporu paliatívnej starostlivosti o nevyliečiteľne chorých končiacich svoju pozemskú púť. Symbolicky tak vyjadrili úctu k životu, ako začínajúcemu, tak aj končiacemu a v praxi tak prejavili kresťanskú lásku k blížnemu.
V mene birmovancov finančný dar riaditeľke hospicu Leone Šóthovej odovzdala birmovankyňa Lenka Križanová. Príklad 22 mladých chlapcov a dievčat je hodným nasledovania aj pre iné skupiny birmovancov v diecéze, ktorých prijatie sviatosti birmovania ešte len čaká v najbližších dňoch.
Nitrianska animátorská škola P.S. začala v dňoch 11. – 13. októbra 2019 už tretí ročník svojho pôsobenia. Do svojich radov privítala štyroch nových účastníkov. Prvý víkend bol zameraný na sebapoznávanie, sebaprijatie a sebadarovanie. Tieto témy priblížil účastníkom pútavým spôsobom Juraj Sedláček, rektor UPC v Trenčíne
Na snímke nitrianska animátorská škola
V sobotu podvečer sa budúcim animátorom dostalo milého prekvapenia od nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý ich prijal vo svojej rezidencii, a v srdečnej atmosfére im predstavil priestory biskupského paláca a zodpovedal aj na ich zvedavé otázky, či už o svojom povolaní, alebo súčasnom pôsobení. Prvý formačný víkend ukončili frekventanti účasťou na nedeľnej svätej omši v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma a záverečným zhodnotením prežitých chvíľ.
Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (42/2019). Prinášame ich avíza, ktoré spracovala redaktorka Zuzana Artimová
Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (42/2019)
Avíza na Katolícke noviny 42/2019:
Najnovšie Katolícke noviny prinášajú špeciálnu Misijnú prílohu, v ktorej nájdete modlitbu na Mimoriadny misijný mesiac október 2019, reportáž z Rwandy a rozhovor s rwandským biskupom Celestinom Hakizimanom, portrét slovenského misionára Jozefa Kočíka SDB, recepty misionárov z rozličných kútov sveta a misijný kvíz so súťažou o desať hodnotných cien.
Vysvetľujú, prečo budúcnosť Cirkvi závisí i od nás. Ježišova znepokojujúca otázka, či nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde, je nám všetkým dobre známa. Pripomeňme si však, v akom kontexte ju náš Pán položil.
V reportáži pozývajú na návštevu Tajova. Možno by náš slávny spisovateľ realizmu Jozef Gregor Tajovský napísal: „Čoby kameňom dohodil v zovretom náručí Kremnických vrchov neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza rozprávkovo romantická obec Tajov.“ Chceme priblížiť Tajovského človečinu a dobrotu, ktorá aj 145 rokov po jeho narodení tam v ľuďoch zostala.
Rozprávajú sa s pátrom Jaroslavom Jaššom CM, slovenským provinciálom Misijnej spoločnosti svätého Vincenta de Paul, o jeho ceste ku kňazstvu, do misijnej kongregácie, ale aj o jeho misiách v Hondurase.
Spomínajú na jednu z najvýraznejších osobností slovenského výtvarného umenia 20. storočia – Vincenta Hložníka, ktorý sa narodil pred sto rokmi. Jeho úctyhodné dielo zahŕňa komorné obrazy a grafické listy v galériách, aukčných spoločnostiach, súkromných zbierkach a ilustrovaných knihách. Časť jeho diel so sakrálnou tematikou sa nachádza na oltároch a stenách aj v niektorých chrámoch.
Predstavujú študenta Daniela Feča zo Strednej odbornej školy svätého Jozefa Robotníka v Žiline, ktorý vyrobil berlu pre apoštolského prefekta Azerbajdžanu, biskupa Vladimíra Feketeho SDB.
Približujú, ako sa môžu mladí ľudia zo Slovenska zapojiť do misií na Ukrajine. Pozvanie zapojiť sa do dvojtýždňových letných táborov pre deti na Ukrajine má každý, kto má aspoň 18 rokov a cíti v sebe túžbu slúžiť druhým, rozvíjať talenty a možno prekročiť aj svoje limity. To však zďaleka nie je všetko, čo môžete očakávať. Ako bonus porastiete vo viere, prehĺbite svoj vzťah s Bohom a v neposlednom rade si nájdete nových priateľov.
Pripomínajú si 110. výročie narodenia spisovateľky Margity Figuli. V slovenskej literatúre má Margita Figuli pevné miesto – a hoci sa nájdu kritici, ktorí jej vyčítajú naivnosť a sentimentálnosť, predsa sa jej dielo radí medzi klasiku a povinnú literatúru. Jej meno sa stalo jedným z kľúčových v dejinách nášho naturizmu.
Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
“Európa žije spolu – ponaučenia zo Slovenska. Pokoj, spravodlivosť a pravda po páde železnej opony” je názov vyhlásenia, ktoré prijali v sobotu na medzinárodnom workhope s názvom „Výzvy pre Solidaritu – Spoločný život v Európe po 30 rokoch od pádu železnej opony v Bratislave. Jeho hostiteľkou bola Rada Iustitia et Pax (spravodlivosť a pokoj), ktorá je poradným orgánom Konferencie biskupov Slovenska
Vyhlásenie z Workshopu Justitia et Pax v Bratislave: Európa žije spolu
Workshop bol súčasťou programu valného zhromaždenia Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa). Ide o organizáciu so sídlom v Bruseli, ktorá združuje 31 národných komisií alebo rád Iustitia et Pax. Tie pôsobia pri príslušných biskupských konferenciách, ktoré sa usilujú o odstránenie chudoby, presadzovanie ľudských práv, mieru, zmierenia, ako aj o rozvoj a zachovanie stvorenia.
SLOVENSKÁ VERZIA
Záverečné vyhlásenie Medzinárodného Workshopu Konferencie európskych Justitia et Pax komisií, 11.-14. október 2019, Bratislava
Európa žije spolu – ponaučenia zo Slovenska Pokoj, spravodlivosť a pravda po páde železnej opony
S pádom železnej opony sme verili, že sloboda už bola dosiahnutá. O 30 rokov neskôr vidíme, že sloboda, spravodlivosť a zmierenie zahŕňajú viac ako len odstránenie ostnatých drôtov. Teraz si uvedomujeme, že sloboda je nekončiaci sa projekt, na ktorom musíme pracovať každý deň.
Uvedomili sme si, že načúvanie príbehom, najmä bolestivým osudom tých, ktorí znášali utrpenie a podstúpili riziká, je východiskovým bodom slobody. Cesta k úplnej slobode si ale vyžaduje opravdivý a hlboký proces zmierenia s možnosťou odpustenia.
Príklady zo Slovenska nám ukázali, že vyrozprávanie pravdy a spravodlivosť pre tých, ktorí boli obeťami komunistického režimu, sú pre slobodnú spoločnosť, ktorá rešpektuje prirodzenú hodnotu a dôstojnosť každej ľudskej bytosti, rozhodujúce.
Napríklad bývalí politickí väzni trpia v dôsledku nedostatočného uznania ich obete za slobodu, niektorí z nich dnes dokonca ani nemôžu vyžiť z dôchodku. Taktiež jednotlivci, ktorí boli súčasťou komunistického režimu, majú dnes stále značný vplyv v spoločnosti. Chýbajúce právne stíhanie zločinov komunizmu obmedzuje schopnosť vytvoriť slobodnú, spravodlivú a sociálne súdržnú spoločnosť.
Hoci hranice obohnané ostnatým drôtom z komunistických čias už boli odstránené, sme dnes svedkami vzniku nových hraníc, ktoré nás obklopujú. Na príkladoch zo Slovenska sme spozorovali, že ešte stále existuje veľa sociálnych nerovností, akým je aj starnutie obyvateľstva, ktoré sa cíti izolované kvôli nedostatku potrebnej osobnej a infraštruktúrnej podpory. Ďalej 16% populácie žije v chudobe, vrátane rodín osamelých rodičov a rodín s viac ako tromi deťmi, ktorým hrozí vysoké riziko chudoby. Rómska komunita je tiež výzvou pre slobodu. Kvôli diskriminácii majú Rómovia problémy s prístupom k vzdelaniu, zdravotníckym službám, sociálnemu bývaniu a zamestnaniu. Riešenie nie je len finančné; vyžaduje si najmä budovanie spoločenstva. Ďalšou výzvou pre dar slobody je situácia v oblasti migrácie – prisťahovalectva ako i emigrácie – a rastúca tendencia nacionalizmu.
Výzvy, ktoré sme opísali, sa netýkajú iba Slovenska, ale Európy ako celku. Všetci čelíme problémom chudoby a vylúčenia, migrácie ako i vyrovnávaniu sa s krivdami minulosti. Potrebujeme konať v duchu spoločnej solidarity, aby sme našli spoločné riešenia pre tieto výzvy pre slobodu.
Ako Cirkev vychádzame z presvedčenia, že každá ľudská bytosť je stvorená na Boží obraz. Preto je potrebné prejaviť rešpekt voči každej osobe a chrániť jej slobodu, najmä slobodu chudobných, znevýhodnených a vylúčených. Ako Justitia et Pax Europa sme sa z európskej skúsenosti s totalitou naučili, že sloboda prejavu, viery, majetku a pohybu je rozhodujúca pre uznanie Božieho obrazu v kažom človeku.
Na základe týchto hodnôt vnímame našu úlohu ako komisie Justitia et Pax v Európe vyzývať a povzbudzovať Cirkev, vlády, občianske skupiny a každého občana, aby presadzovali pokoj, spravodlivosť a pravdu. Musí sa to robiť na individuálnej úrovni počúvania a budovania vzťahov, ale aj na štrukturálnej úrovni tvorby verejnej správy a politiky. Najdôležitejšie pre slobodnú Európu charakterizovanú ľudskými právami, zmierením a solidaritou sú vzdelávanie (t.j. výučba histórie a jej vplyv na dnešok), ako aj podpora kritického myslenia a vytváranie priestorov pre dialóg.
Bratislava, 14.10.2019
ANGLICKÁ VERZIA
Final Statement of the International Workshop of the Conference of European Justice and Peace Commissions, 11-14 October 2019, Bratislava/Slovakia
Europe Living Together – Lessons From Slovakia
Peace, Justice And Truth After The Fall Of The Iron Curtain
With the fall of the iron curtain we believed that freedom was achieved. 30 years later we see that freedom, justice and reconciliation involve more than removing iron curtains. We now realise freedom is a never-ending project upon which we must work everyday.
We have learned that listening to the stories, especially the painful stories, of those who have suffered and taken risks, is the starting point for freedom. Freedom though is only possible with a real and deep process of reconciliation and the possibility of forgiveness. In the case of Slovakia we have learned that truth telling and justice for those who were the victims under the communist regime is critical to a free society, which respects the inherent value and dignity of each human being.
For example, former political prisoners suffer due to a lack of acknowledgement of their sacrifices for freedom and these people do not have a liveable pension. Further, individuals, who were part of the communist regime, are still shaping society today. The lack of legal prosecution of crimes of communism, limits the ability to create a free, just and socially cohesive society.
Although the barbed wired borders of communist times have been removed, there are other borders, which confront us. In the example of Slovakia, there are many social inequalities like that of an aging population who feel isolated due to a lack of sufficient personal and infrastructural support. Further, 16% of the population lives in poverty, including single parent families and families with more than three children who are at high risk. The Roma community is also a challenge of freedom. Because of discrimination, the Roma have difficulties in accessing education, health care services, social housing and employment. The solution is not just financial; it requires the building of community. A further example is the situation of Migration – immigration as well as emigration – and rising nationalism, challenges of the gift of freedom.
The challenges we described are not solely for Slovakia, but these are issues for Europe as a whole. We are all facing problems with poverty and exclusion, migration and dealing with past injustices. We need to work together in solidarity to find common solutions to these challenges of freedom.
As Church we orient ourselves on the belief that every human being is made in the image of God. Thus, each person must be respected and their freedom protected, especially protecting the freedom of the poor and those who are disadvantaged, excluded and underprivileged. As Justice and Peace Europe, we have learned from the European experience of totalitarianism, that Freedom of speech, belief, property and movement are crucial to acknowledging the image of God in every person.
Based upon these values we see our role as Justice and Peace Commissions of Europe to challenge and encourage the Church, governments, civic groups and every citizen to promote peace, justice and truth. This must be done at individual level of listening and relationship building but also at the structural level of government and public policy making. In particular, education (i.e. the teaching of history and its impact on today) as well as the promotion of critical thinking and safe spaces for dialogue are essential for a free Europe defined by human rights, reconciliation and solidarity.
Bratislava, 14.10.2019
Bližšie informácie o podujatí
Od 11. do 14. októbra 2019 do Bratislavy pricestovali delegáti z 19 krajín. Nechýbalo predsedníctvo Iustitia et pax Europa na čele s jej predsedom biskupom Noelom Treanorom, biskupom z diecézy Down & Connor v Severnom Írsku, a sekretárom Stefanom Luntem. Slovenskú Radu Iustitia et Pax viedol biskup Peter Rusnák. Program oboch podujatí sa začal slávením liturgie v katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža. S otváracou prednáškou vystúpil rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán.
Sobota patrila práci v malých skupinách a workshopom k témam: Pád železnej opony: dôsledky pre Európu dneška, Reprezentatívna demokracia verzus hlas ulice: boj za spravodlivosť a právo po 30 rokoch, Migrácia a mobilita zo stredoeurópskej perspektívy, chudoba a sociálne vylúčenie: príklad z rómskej a iných vylúčených komunít. Deň vyvrcholil pri okrúhlom stole, pri ktorom sa stretli redstavitelia hnutí a združení, ktoré sa venujú otázkam zmierenia, spravodlivosti a solidarity.
Nedeľný program začal účasťou na svätej omši v Univezitnom pastoračnom centre. Potom nasledovala verejná spomienková slávnosť pri príležitosti 30. výročia od pádu železnej opony pri Bráne Slobody v Devíne. Slávnosť bola poctou a vyjadrením úcty voči všetkým, ktorí sa stali obeťou nespravodlivého režimu. Počas plavby si delegáti a hostia modlitbou pripomenuli viac ako 400 mužov a žien, ktorí zahynuli na hranici medzi Československom a Rakúskom medzi rokmi 1945 – 1989 pri hľadaní slobody.
Nedeľný večer a pondelok patrili zhromaždeniu Iustitia et pax Europa. Rada Iustitia et Pax je poradným orgánom KBS. Podobne ako rovnomenná pápežská rada, jej úlohou je presadzovať spravodlivosť a pokoj vo svetle Evanjelia a sociálnej náuky Cirkvi.
Spišská Kapitula 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Takmer stovku účastníkov privítajú v dňoch 17. – 19. októbra 2019 v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí. Prídu na celoslovenskú katechetickú konferenciu s názvom “Nové perspektívy pre školské vyučovanie náboženstva a katechézu vo farnosti na Slovensku”. Organizuje ju Katolícke pedagogické a katechetické centrum (KPKC), n.o. v Levoči
Na Spiši chystajú konferenciu o perspektívach vyučovania náboženstva
“Cieľom konferencie, nad ktorou prevzali záštitu košický arcibiskup metropolita a predseda Komisie pre katechizáciu a školstvo Mons. Bernard Bober a spišský biskup Mons. Štefa Sečka, bude výmena skúsenosti a poznatkov, prezentácia výskedkov uskutočnených prác v príprave tvorby nového kurikula predmetu katolícke náboženstvo/náboženská výchova a otvorená diskusia z oblasti vyučovania náboženstva a farskej katechézy v praxi,” hovorí pre TK KBS Roman Vitko, riaditeľ KPKC.
Velehrad 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Marek Rambala)
Bohoslovci z Čiech, Moravy a Slovenska sa opäť stretli na spoločnej púti. V sobotu 12. októbra 2019 navštívili Velehrad
Bohoslovci z Čiech, Moravy a Slovenska sa stretli na púti vo Velehrade
Celá púť sa niesla sa v duchu hesla “Pokrstení a poslaní”. Ide o tému Mimoriadneho misijného mesiaca október, ktorú vyhlásil pápež František. Prvým bodom ich programu bola svätá omša, ktorú celebroval olomoucký arcibiskup Mons. Ján Graubner. V kázni sa im prihovoril bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák.
Bohoslovci z Čiech, Moravy a Slovenska sa stretli na púti vo Velehrade
Po liturgii sa bohoslovci zúčastnili na prednáškach na rôzne témy. Podujatie ukončili modlitbou akatistu k presvätej Bohorodičke, ktorú viedli predstavení gréckokatolíckeho seminára z Prešova. Ubytovanie pre bohoslovcov a ich predstavených zabezpečili kňazi okolitých farností spolu so svojimi veriacimi.
Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Anton Fric)
Dobrá novina pozýva deti a mladých ľudí do najväčšej pravidelnej dobrovoľníckej akcie na Slovensku s cieľom priniesť tradičnou formou koledovania vianočnú radosť z narodenia Krista do rodín a zároveň podporiť rozvojové projekty pre núdznych na africkom kontinente
Dobrá novina otvára jubilejný 25. ročník s mottom „Buďme požehnaní(m)“
V jubilejnom 25. ročníku s témou Buďme požehnaní(m) predstavuje Dobrá novina dlhoročnú spoluprácu s Katolíckou diecézou Lodwar, ktorá sa nachádza na severe Kene. Svojimi rozmanitými pastoračnými a rozvojovými programami sa stará o dušu aj telo obyvateľov Turkany.
Nasadenie pracovníkov Caritas Lodwar v rámci programov vzdelávania dospelých, starostlivosti o vodné zdroje, podpory detí s fyzickým postihnutím či sociálnej podpore starých a chorých zlepšuje život nielen jednotlivcov, ale aj rodín a celých komunít.
Prostredníctvom krátkeho filmu s názvom „Požehnanie“ a sprievodných materiálov slovenská verejnosť spozná životný príbeh dvanásťročného Daniela Ewoia Ekarana. Daniel sa vďaka sociálnym pracovníkom dostal do Centra sv. Jána Pavla II. v Lokichare, kde podstupuje rehabilitáciu a začal navštevovať miestnu základnú školu. Jeho rodina sa veľa naučila o zdraví svojho syna a o svoje vedomosti sa teraz delí so svojím okolím. Skúsenosť Danielovej rodiny ukazuje, že úsilím o spoločné dobro môže človek prežiť naplnený život a prinášať požehnanie do života iných ľudí.
Mimoriadnymi aktivitami jubilejného ročníka bude návšteva umelca Adama Masavu z Kene a slávnostné premiéry dokumentárneho filmu „Dobrá novina, šťastná hodina“ v Prešove (12.12.), Bratislave (17.12.) a v Ružomberku (19.12.), pri príležitosti 25 rokov koledníckej akcie na Slovensku.
Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 260 mestách a obciach na celom Slovensku. V predchádzajúcom 24. ročníku sa do Dobrej noviny zapojilo 23 778 koledníkov v 2 512 skupinkách, ktorí spolu navštívili 64 585 rodín. Celkový výnos predstavoval 1 151 201,85 EUR.
Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť celoročne na číslo účtu IBAN: SK77 1100 0000 0029 4045 7894, SWIFT: TATRSKBX alebo online nadobranovina.darujme.sk.
Verejná zbierka Dobrá novina – 25. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok Ministerstvom vnútra SR pod číslom 000-2019-026282 zo dňa 8. augusta 2019 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.
Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC Vatican)
Sekretár Kongregácie pre klerikov (sekcia pre semináre) Jorge Carlos Patron Wong navštívi v dňoch 23. – 26. októbra 2019 Slovensko. Príde na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu
Na snímke Jorge Carlos Patron Wong
“Je pre nás cťou, že v najbližších dňoch budeme môcť privítať vzácneho hosťa. V plánovaných, osobných stretnutiach so seminaristami, kňazmi i biskupmi budeme môcť zakúsiť výmenu skúseností a vzájomného obohatenia Cirkvi na Slovensku so zástupcom Kongregácie pre klerikov. Tešíme sa na jeho prítomnosť a spoločné inšpiratívne chvíle,” hovorí výkonný sekretár KBS Ivan Ružička.
Z Ríma pricestuje sekretár kongregácie v stredu 23. októbra. V Bratislave ho príjme predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a navštívi Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda. V ten istý deň je naplánovaná cesta do Badína, kde bude nasledujúci deň – vo štvrtok 24. októbra – sláviť svätú omšu v Kaplnke sv. Františka Xaverského s kňazmi a diakonmi zo všetkých slovenských diecéz. Po svätej omši bude nasledova prednáška arcibiskupa Wonga.
V ďalšom programe sa očakáva stretnutie s predstavenými kňazských seminárov zo Slovenska a večer stretnutie so slovenskými biskupmi, ktorý budú v tom čase na svojom plenárnom zasadnutí v Penzióne Zornička na Donovaloch. V piatok bude mať svätú omšu a prednášku pre seminaristov slovenských dieécz, navštívi Staré Hory a Nitru. Do Ríma odcestuje späť v sobotu 26. októbra.
Životopis
Mons. Jorge Carlos Patron Wong
Jorge Carlos Patron Wong sa narodil v meste Merida, v štáte Yucatán v Mexiku, 3. januára 1958. Študoval v yucatánskom seminári filozofiu a teológiu. Za kňaza bol vysvätený 12. januára 1988 pre arcidiecézu Yuacatán. V rokoch 1988 – 1993 študoval na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, kde nadobudol dvojakú špecializáciu z psychológie a spirituálnej teológie.
Vyučoval v maristickom Centre vyšších štúdií a bol univerzitným kaplánom v Meride, koordinátorom komisie pre médiá a komunikáciu a formátorom v seminári.
Od roku 2000 do 2009 bol rektorom yukatánskeho teologického seminára a v rokoch 2003 – 2008 predsedom Organizácie mexických seminárov (OSMEX); v rokoch 2004 – 2009 predsedom Latinskoamerickej organizácie pre semináre (OSLAM).
Pápež Benedikt XVI. ho 15. októbra 2009 menoval pomocným biskupom diecézy Papantla. Biskupskú vysviacku prijal 15. decembra 2009. Druhého mája 2012 ho pápež Benedikt XVI. menoval diecéznym biskupom Papantle, v regióne Veracruz. Bol zvolený za predsedu Biskupskej komisie pre duchovné povolania a služby na obdobie 2012 – 2015 a za člena Oddelenia pre duchovné povolania a služby Latinskoamerickej biskupskej rady na obdobie 2011 – 2015.
Dvadsiateho prvého septembra 2013 ho pápež František povýšil na arcibiskupa ad personam a menoval sekretárom pre semináre Kongregácie pre klerikov.
Vatikán 16. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)
Pápež František vyzval na zmeny životného štýlu a stravovania s cieľom vyriešiť paradox, v rámci ktorého ľudia v niektorých regiónoch sveta trpia podvýživou, zatiaľ čo iní bojujú s obezitou. V stredajšom posolstve pri príležitosti Svetového dňa potravy František kritizoval “prekrútený vzťah medzi jedlom a výživou”, z ktorého obvinil mentalitu svetovej ekonomiky “profitovať za každú cenu”
Na snímke pápež František
Pápež poznamenal, že zatiaľ čo obezita bývala problémom rozvinutého sveta, spôsobuje stále väčšie problémy aj v chudobnejších krajinách, čo vedie k väčšiemu počtu prípadov cukrovky, problémov so srdcom, a dokonca anorexii či bulímii. Podľa neho možno proti tomu bojovať pestovaním životného štýlu, ktorému dominuje “umiernenosť, abstinencia, sebaovládanie a solidarita”.
Dňa 6. októbra 2019 bola farnosti Ohradzany pri svätej omši odovzdaná relikvia svätého Gerarda Majellu (,,ex ossibus”). Tento svätý je patrónom tehotných žien, matiek, manželov túžiacich po deťoch i žien v rizikovom tehotenstve
Na snímke zobrazenie sv. Gerarda a relikvia “ex ossibus” vo farskom kostole v Ohradzanoch
Chrám Nanebovzatej Panny Márie sa ozýval spevom a modlitbami domácich i pútnikov (mladých manželských párov, rodín) zo Slovenska. Svätú omšu celebroval a v homílii priblížil živý vzťah sv. Gerarda k Bohu páter Róbert Režný CSsR. V závere svätej omše bol požehnaný aj obraz talianskeho svätca, ku ktorému bola relikvia slávnostne uložená.
Relikvia, ktorá sa dostala do malebnej obce na východe Slovenska, je od redemptoristov z mesta Materdomini v Taliansku, kde je v sanktuáriu uložené telo sv. Gerarda.
“Od tohto dňa je tak relikvia prístupná k verejnej úcte pre všetkých, ktorí to potrebujú. Stačí sa ohlásiť a dohodnúť emailom s pánom farárom. Srdečne ste v našej farnosti vítaní”, tvrdí správa farnosti, duchovný otec Vincent Pristáš.
Ako ešte skôr pre Hlavné správy priblížil, on sám v danom regióne pozná prípady matiek a ich detí, ktorým počas tehotenstva lekári nedávali šancu a matky tlačili k potratu. “Tieto deti mali mať podľa vyšetrení lekárov ťažké postihnutia, či vrodené vady nezlúčiteľné so životom. Deti sú však už pár mesiacov, či rokov po pôrode a tešia sa dobrému zdraviu. Lekári tomu ešte stále nemôžu uveriť a divia sa že žijú a sú zdravé”, hovorí Pristáš. Matky týchto detí sa modlili práve ku spomínanému svätcovi Gerardovi.
“Verím, že cestu k tomuto mocnému pomocníkovi si nájde veľa mamičiek, otcov a detí a zároveň, ako farár tejto farnosti, pozývam všetkých, ktorí túto pomoc potrebujú. Sv. Gerard preto prichádza k nám, aby sme my nemuseli veľa cestovať a aby pomáhal. Všetko je Božia milosť,” uviedol farár Vincent Pristáš.
Dodávame, že sviatok sv. Gerarda Majellu pripadá práve na dnešný deň, 16. októbra.
Modlitba k sv. Gerardovi:
Ó, svätý Gerard, ty si podobne ako Spasiteľ nežne miloval deti a svojimi modlitbami si mnohé oslobodil od chorôb a dokonca aj smrti. Láskavo zhliadni na zarmútených rodičov, ktorí ťa prosia o zdravie pre svoje dieťa, ak je to Božia vôľa. Predlož Bohu ich prísľub, že vychovajú toto dieťa ako dobrého kresťana a budú ho strážiť slovom i príkladom pred smrteľným malomocenstvom hriechu. Prosíme ťa, ó, svätý brat, o túto priazeň skrze nežnú lásku, akou Pán Ježiš a Panna Mária požehnali tvoje nevinné detstvo. Amen.
Bratislava 17. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave bude vo štvrtok 24. októbra prednáška Pravá a žitá nádej gréckokatolíkov vo vzťahu k židom počas slovenského štátu. Prednáška zaznie v rámci cyklu Otvárame dvere. S prednáškou vystúpi gréckokatolícky kňaz a historik Peter Borza, ktorý pôsobí na Katedre histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Venuje sa dejinám Katolíckej Cirkvi. Prednáška začína o 18:00
Teologická falukta Trnavskej univerzity otvára dvere
Symbolika dverí je podľa dekana Teologickej fakulty Miloša Lichnera prítomná vo Svätom Písme. “Otvárame ich niekokomu, koho chceme pustiť do vnútra a začať s ním dialóg,” hovorí dekan Lichner s tým, že aj teologická fakulta otvára dvere, aby sme mohli spoznať našu históriu, učili sa z nej a premýšľali o budúcnosti.