Rím 21. decembra 2017 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TASR/AP-Domenico Stinellis)
Kardinál Bernard Law, bývalý bostonský arcibiskup, zomrel po dlhej chorobe v noci na stredu vo veku 86 rokov v Ríme. Po dlhotrvajúcich obvineniach, že rozhodne nepostupoval proti kňazom, ktorí sexuálne zneužívali mladistvých, v decembri 2002 predčasne odstúpil. Bol jedným z najvyprofilovanejších amerických biskupov.

Bernard Law sa narodil 4. novembra 1931 v mexickom Torreone a študoval na Harvarde a v Ohiu teológiu, filozofiu a históriu. V r. 1984 ho Ján Pavol II. menoval za arcibiskupa Bostonu, kardinálom sa stal v r. 1985.
V BK USA bol jednou z najvýznamnejších osobností. Viedol komisiu pre ekumenické a medzináboženské vzťahy a manažoval anglikánskych kňazov, ktorí prestúpili do Katolíckej cirkvi. Bol energickým hlasom za sociálnu spravodlivosť a v boji proti rasizmu. Bol však aj autoritatívny obhajca katolíckej náuky, ak išlo o zákony proti potratu a otázky cirkevnej hierarchie.
Napriek štátnemu embargu osobne rokoval s diktátorom Fidelom Castrom na Kube o ľudských právach. Často hovoril s prezidentmi Ronaldom Reaganom aj s Georgeom Bushom, s ktorým ho podľa „New York Times“ spájalo úzke priateľstvo.
„Boston Globe“ skúmal prípady zneužívania
V 90. rokoch prišiel jeho pád po tom, čo noviny „Boston Globe“ odkryli prípady sexuálneho zneužívania mladistvých kňazmi a odhalili ako Law k tomu pristupoval. Reportéri z „Globe“ postupovali v týchto prípadoch s dovtedy neznámou vytrvalou tvrdosťou. Čím viac sa verejnosť o páchateľoch dozvedala, tým ťažšie bolo pre arcibiskupa ospravedlniť jeho miernosť voči týmto kňazom. Organizácie obetí a médiá urobili bostonského kardinála svojím najnenávidenejším terčom, keď išlo o pranierovanie zlého správania Katolíckej cirkvi.
Pri zasadaniach biskupskej konferencie sa schádzali demonštranti a žiadali odstúpenie Lawa. Kardinál dostal dokonca vyhrážky zabitia. Keď sa tlak stále zvyšoval, zlomený muž nakoniec podal žiadosť o odstúpenie, ktorú Ján Pavol II. 13. decembra 2002 prijal.
To, že verejne oľutoval chyby vo vedení úradu, malo malé účinky. Médiá a justícia ho nešetrili, niekoľkokrát bol povolaný k súdu ako svedok. Žaloby o odškodnenie priviedli arcidiecézu na pokraj zruinovania. Cirkevne alebo občiansky však arcibiskup Law nikdy nebol odsúdený za porušenie zákona.
Ján Pavol II., ktorý si minulé zásluhy kardinála cenil, ho nakoniec urobil v máji 2004 arcikňazom v Santa Maria Maggiore v Ríme. Dal tak 73-ročnému kardinálovi druhú šancu. Aj v národnom chráme Američanov v Ríme, Santa Susanna, od r. 1985 jeho titulárneho chrámu ako kardinála, zostal Law pevnou veličinou. V r. 2011 potom podal demisiu kvôli vekovej hranici pre úrad v Santa Maria Maggiore. Kardinál Law zostal aj po emeritovaní v Ríme. Jeho hrob bude v Santa Maria Maggiore.
Príspevok V Ríme zomrel kardinál Bernard Law z USA zobrazený najskôr Hlavné správy.