Quantcast
Channel: Svetonázor - Hlavné správy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 9634

Ťaženie proti čomukoľvek európskemu pokračuje. Najnovším cieľom je klasická opera: “Je neuvedomelá a rasistická”

$
0
0

USA 20. februára 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Klasická hudba je rasistická. Tento odkaz prichádza z USA, kde umelecký regionálny magazín “Scapi magazine” priniesol obsiahly editoriál Daniela Johansona zameraný na programové zloženie opery v Chicagu. Čo na tom, že klasická hudba pre svoju nádheru pretrvala storočia a prináša radosť aj dnešným poslucháčom, ak jej autori sú bieli muži? To je hriech, ktorý sa v dnešnej politicko- korektnej spoločnosti neodpúšťa.

Ilustračné foto

Daniel Johanson sa vo svojom článku pustil do chicagskej opery a jej nedostatku “uvedomelosti”, ktorej dôkazom je vraj text uverejnený na webovej stránke opernej scény:

“Sme hrdí na to, že vám prinášame rozmanitý program a sezóna 2018/2019 nebude výnimkou. Verdi a Puccini so svojou vášnivosťou, elegantný Handel a Mozart, romatický Massenet, mohutný Strauss a Wagner – nekončiace bohatstvo, ktoré urobí túto sezónu nezabudnuteľnou.”

Ako biely muž, si Johanson sype popol na hlavu za to, že potrebuje rozoznávať, že “biela nadvláda, homofóbia, toxická maskulinita a genderová normativita sú vrstvené problémy.” Podľa autora  klasická hudba vyjadruje bielu nadvládu už celé stáročia. Zaradiť do programu diela, “mŕtvych bielych mužov” vraj iba nahráva rasistickým tendenciám.

“Samozrejme, tradície talianskej opery sú bohaté a sú oporným bodom pre mnoho skladateľov, ale keď americká inštitúcia založená na pôde Indiánov a ktorej národná ekonomika bola poháňaná prácou otrokov, pokračuje v zostavovaní  programu výhradne z diel bielych mužov, posiela tým odkaz pre tých, ktorí do tejto kategórie nepatria,” uvádza Johanson.

Autor vyčíta klasickej hudbe aj to, že je “eurocentrická”, čo podľa neho znamená, že na program sú zaradení aj autori z východnej Európy (menovite ruskí autori), ako splnenie požiadavky na diverzitu “namiesto toho, aby sa podporovala rozmanitosť vo vlastnej krajine“.

Na záver článku Johanson vysvetľuje, čo vlastne požaduje: “Nevolám po cenzúre diel Pucciniho, Verdiho, alebo Rossiniho. Volám – dokonca iba trochu – po uvážení.” Veľké opery by mali podľa neho zaradiť do svojich programov autorov z radov žien, transsexuálov a farebných ľudí.

Editoriál si všimol i český portál Stredoveropan, ktorý k nemu poznamenáva:

“Klasická hudba je večná pre svoju krásu a kvalitu, ktorá si i po stovkách rokov stále nachádza svojich poslucháčov. Pokiaľ nejaký farebný transsexuál zloží operu, z ktorej sa všetci posadia na zadok, je isté, že si nájde cestu na opernú scénu. Tak funguje trh.

Avšak je pravdou, že klasická hudba je biela záležitosť. I keď BBC alebo niekto iný, určite v blízkej budúcnosti v nejakom programe ukáže Mozarta alebo Wagnera ako černocha alebo Aziata, dnes ešte stále vieme, že skladatelia klasickej hudby boli európski velikáni európskej krvi. A vo svojom ťažení voči všetkému európskemu je jasné, že títo velikáni veľmi ležia v žalúdku protibielym aktivistom. Snáh o ich vytlačenie z operných a koncertných siení bude určite v budúcnosti pribúdať.“

Katarína Hanzlíková

 

Príspevok Ťaženie proti čomukoľvek európskemu pokračuje. Najnovším cieľom je klasická opera: “Je neuvedomelá a rasistická” zobrazený najskôr Hlavné správy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 9634