Sydney 1. marca 2018 (HSP/kath.net/LSN/jg/Foto:Screenshot:YouTube)
“Nejasné učenie náuky pápeža Františka spôsobuje nielen rozkol a neporiadok v Katolíckej cirkvi, ale prináša so sebou aj nebezpečenstvo, že sa vo veľkom vyznaní viery zatemnia štyri určujúce znaky Cirkvi,“ povedal to člen Medzinárodnej teologickej komisie Vatikánu, páter Thomas Weinandy OFM Cap, v prednáške na Univerzite Notre Dame v austrálskom Sydney

„Kríza spočíva v tom, že jedna svätá katolícka a apoštolská Cirkev je ako taká stále ťažšie rozpoznateľná. Ohrozenie neprichádza iba od katolíckych teológov Cirkvi, ale čo je poľutovaniahodné aj od vedenia Cirkvi. Od druhého vatikánskeho koncilu bolo mnoho sporov o náuke, morálke a liturgii. Avšak v nijakom období pontifikátov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. neboli pochybnosti o tom, čo má v Cirkvi v náuke, morálke a liturgii svoju platnosť. Ján Pavol II. a Benedikt XVI. si boli vedomí, že jednota Cirkvi sa zakladá na jej nezmeniteľnej apoštolskej a univerzálnej viere a na jej sviatostiach. Preto bolo ich učenie náuky a hlásanie viery v týchto oblastiach jasné a jednoznačné. V súčasnom pontifikáte to však nie je ten prípad,“ uviedol vatikánsky teológ.
„Chýbajúca jednota je najlepšie viditeľná v skutočnosti, že mnohí biskupi používajú náučné výpovede pápeža Františka zvlášť z Amoris laetitia ako základ pre pripustenie znovu zosobášených rozvedených k prijímaniu. Ak František doteraz jasnú náuku viery opakuje nejednoznačným spôsobom a tým vyvoláva zmätenie v spoločenstve Cirkvi, koná proti svojej povinnosti nástupcu sv. Petra a neúmerne tak zaťažuje dôveru biskupov, kňazov a veriacich,“ povedal páter Weinandy.
Príspevok Vatikánsky poradca: V nebezpečenstve je jednota viery, morálky a liturgie zobrazený najskôr Hlavné správy.