Vatikán 16. apríla 2018 (HSP/KAP/Foto:TASR-L’Osservatore Romano Vatican Media/Pool Photo via AP)
V súvislosti so synodou sa špekuluje, či Katolícka cirkev neuvoľní celibát

Nové cesty v pastorácii ako aj celostná ekológia – to sú témy synody biskupov o Amazonii plánovanej na október 2019. Stanovili ich na prvom prípravnom stretnutí 12. a 13. apríla v Ríme. Ako Vatikán oznámil v sobotu, schválil sa na ňom prípravný dokument, ktorý rozošlú príslušným biskupským konferenciám a organizáciám vrátane dotazníka.
Synoda bude mať názov „Amazonia – nové cesty pre Cirkev a celostná ekológia“
Prvé úvahy o tomto projekte vyjadril pápež František v máji 2017. Proces sa začal už jeho návštevou v peruánskom meste Puerto Maldonado 19. januára tohto roku. Pápež pritom stále znova zdôrazňoval, aká dôležitá je skúsenosť domorodých národov v okolí Amazonky ako pre Cirkev tak pre celé ľudstvo. Ostro tiež kritizoval rastúce ohrozovanie týchto národov.
V súvislosti so synodou sa špekuluje o tom, či Katolícka cirkev čiastočne neuvoľní povinný celibát kňazov. V riedko osídlenej oblasti s veľmi od seba vzdialenými farnosťami a malým počtom kňazov by mohli byť vysvätení za kňazov osvedčení ženatí muži – viri probati. Príslušný návrh podal z Rakúska pochádzajúci dlhoročný biskup Amazonskej oblasti Erwin Kräutler. Teraz sa už aj vo Vatikáne premýšľa o takýchto obmedzených úpravách bez toho, že by sa však celibát chcel celkom zrušiť.
Synodu pripravujú pod vedením generálneho sekretára synody kardinála Lorenza Baldisseriho 18 členovia synodálnej rady ako aj 13 externí experti z rôznych disciplín. Na stretnutí sa zúčastnil aj zástupca domorodých národov od Amazonky.
Oblasť Amazonky sa rozprestiera v štátoch Brazília, Peru, Venezuela, Bolívia a Kolumbia. Pokrýva takmer celú severnú polovicu kontinentu Južnej Ameriky a považuje sa za jeden z najdôležitejších ekosystémov sveta.
Príspevok Prvý dokument k synode biskupov o Amazonii zobrazený najskôr Hlavné správy.