Klagenfurt/Frankfurt 3. júla 2018 (HSP/kath.net/KAP/Foto:Pixabay)
„Mladá generácia seminaristov sa stala konzervatívnou.“ Toto pozorovanie vyjadril nemecký teológ Michael Schneider, spirituál v naddiecéznom Kňazskom seminári St. Georgen vo Frankfurte.

„Mladí muži prichádzajú do seminára ako hľadajúci a so želaním byť uvedení do Cirkvi. Súčasná podoba Cirkvi sa im nepáči, pretože sa im momentálne veľa otázok javí príliš otvorených a spochybňovaných. Mnohí budúci kňazi majú za sebou už dlhú cestu a museli svoje kroky k novému povolaniu už mnohorakých spôsobom brániť, či už v rodine, alebo u spolužiakov, takže vstupujú do kňazského seminára s dosť upevneným a uváženým rozhodnutím,“ vysvetlil Schneider, ktorý je aj vedúcim jezuitského Inštitútu pre históriu dogiem a liturgie vo Frankfurte.
„O význame duchovných povolaní treba presvedčovať hlavne rodiny, aby tie podporovali cestu seminaristov, pretože pozorujeme sčasti prudké odmietanie kňazského povolania aj Cirkvi,“ povedal Schneider. Robí za to zodpovedné napríklad prípady zneužívania a diskusie o nich v médiách. „Tie veľmi poškodili povesť Cirkvi a kňazského povolania. Aj keď rodičia nie sú priamo proti kňazskému povolaniu, tak sa často obávajú, že ich synovia budú slúžiť inštitúcii, ktorá spoločensky už nie je celkom bezúhonná.“
Kľúčovým vo formácii mladých mužov je ich uvedenie do skúsenosti viery a ich život viery v každodennom živote. Pretože „cit pre to sväté“ sa v rodinách už často stratil. „Mojou hlavnou prácou spirituála s mladými mužmi vo veku 18-20 rokov je teda v prvom rade škola viery,“ vysvetlil spirituál. „Viera pomáha človeku chápať vlastný život a autenticky ho stvárňovať. Pritom nejde iba o články viery, ale o hlboké ponorenie sa do života a o chápanie viery ako celostného života celých 24 hodín všedného dňa.“
Viera ponúka odpoveď na to, „ako sa môžem vysporiadať aj s neúspechmi v živote a ako riešiť kritické situácie“. S takouto školou viery je však Cirkev podľa Schneidera ešte celkom na začiatku, pretože často vzniká pri tom dojem, že: „Kresťan je ten, kto je vo všetkom bezúhonný a má vykazovať iba bielu vestu.“
Popri funkcii spirituála je tento teológ aj „veľkoarchimandritom Patriarchátu Antiochie“ a tým predstaviteľom Gréckokatolíckej cirkvi v Nemecku. Vojnová situácia v Sýrii je pre neho „príšernou skúsenosťou“, keďže krajina je v stave vykrvácania, ako hovorí. „Sýria samotná nie je jediným pôvodcom tejto situácie, ani prezident Assad,“ hovorí Schneider a kladie si otázku: „Kto má záujem na tom Sýriu zničiť? Sýria sa iste stala aj obeťou násilia a mocenských záujmov iných krajín.“ Na záver však vyjadril nadšenie z práce cirkví v Sýrii: „Oni určite vyjdú z tejto vojny posilnené.“
Príspevok Teológ: Mladí seminaristi sú konzervatívni a nepáči sa im spochybňovanie učenia Cirkvi zobrazený najskôr Hlavné správy.