Španielsko 17. júla 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
V dňoch 8. – 12. júla 2018 a v španielskom Bilbau, na jezuitskej univerzite Deusto, uskutočnilo v poradí tretie svetové stretnutie rektorov a dekanov jezuitských univerzít a fakúlt. Zúčastnilo sa ho vyše 300 účastníkov z vyše 200 vysokoškolských jezuitských inštitúcií. Zo Slovenska prišiel Miloš Lichner SJ, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave.

Stretnutie malo názov “Transforming our word together” a účastníci sa zamýšľali nad súčasnými výzvami, ktorým čelia jezuitské vysokoškolské vzdelávacie inštitúcie ako aj súčasný svet. Hlavné prednášky predniesli kardinál Gisanfranco Ravasi, kardinál Giuseppe Versaldi, politický mysliteľ a hinduista Pankaj Mishra a ekonómom Gaël Giraud SJ. Okrem hlavných prednášok boli účastníci rozdelení do šiestich debatných panelov: Univerzity podporujúce kvalitné líderstvo, civilné a politické vodcovstvo, ekonomická a environmentálna spravodlivosť, vzdelávanie tých, ktorí sú na okraji spoločnosti a chudobných, medzi náboženský dialóg, spolupráca a vzájomné pochopenie a mier a zmierenie.
Stretnutie sprevádzal generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej Arthuro Sosa SJ a účastníkov osobne pozdravil a prihovoril sa im aj jeho výsosť Filip VI., španielsky kráľ , ktorý sám študoval na jezuitskej univerzite v Georgetown, premiér autonómnej Baskickej vlády Iñigo Urkulla a viacerí politickí predstavitelia. V stredu sa účastníci odobrali do Loyoly, rodiska zakladateľa rehole jezuitov, svätého Ignáca, kde bola zverejnená a podpísaná zakladacia charta Medzinárodnej Asociácie Jezuitských Univerzít.
Rečníci vo svojich príhovoroch zdôraznili celostnú humanistickú intelektuálnu tradíciu ako aj politickú a sociálnu úlohu jezuitskej vzdelávacej inštitúcie. Táto je sociálnym projektom vzhľadom na možnosť, že jej absolventi sa budú zasadzovať za zmierenie medzi ľuďmi, so stvorením a s Bohom. Jezuitská vzdelávacia inštitúcia tak má v prvom rade poskytovať kvalitné vzdelávanie chudobným ľuďom, tým, ktorí sú na okraji spoločnosti ako aj imigrantom. Sociálna nespravodlivosť je totiž silne prepojená s nedostatkom kvalitného vzdelávania. Preto aj prvoradým zámerom jezuitského vysokoškolského vzdelávania je formácia mužov a žien, ktorí budú slúžiť iným, ktorí nebudú žiť iba pre seba, ale pre Boha, Krista a svet.
Jezuitská vzdelávacia inštitúcia má preto spájať akademickú výnimočnosť s hodnotami ako zodpovednosť, starosť o spoločné dobro. Takýmto spôsobom je prepojená katolícka sociálna náuka so vzdelávacím poslaním jezuitskej univerzity v nových sociálno-kultúrnych paradigmách a mala by sa stať zdrojom uzmiereného života. Univerzita sa tak stáva projektom sociálnej transformácie, aby mohla poskytnúť plnohodnotný život.
TK KBS informoval Miloš Lichner SJ.
Príspevok Na svetovom stretnutí rektorov jezuitských univerzít nechýbal Slovák zobrazený najskôr Hlavné správy.