Londýn 5. septembra 2018 (HSP/Foto: EWTN)
Aktívnemu kňazovi Deaconovi Davidovi Donaghuemu sa podarilo v rámci kampane “40 dní pre život” presvedčiť tesne pri bránach centra vykonávania potratov istých zúfalých rodičov, aby si ponechali ešte nenarodené dieťa, a pomohol im získať podporu, ktorú potrebujú počas tehotenstva aj mimo neho. Cez svoje skúsenosti nabáda aj iných ľudí, aby sa zapojili do hnutia pro-life

“Potrat . , , také načítané slovo. Nikto nemal rád premýšľať o ňom, nikto nechce o tom hovoriť, ale realita je, že naše deti umierajú predtým, ako uzrú tvár svojej matky. Môžeme aktívne niečo urobiť, môžeme byť pre nich darom,” aj takýmito slovami chce Donaghue vo svojom blogu pobádať ľudí aktivizovať sa pre pro-life, aj keď ich k tomu okolité povedomie odrádza.
Poukazuje na to, že “veľká sila médií a náš vlastný strach” vytvára veľké pokušenia, aby sme sa držali od potratových centier. Tiahne nás to k tomu povedať si, “veď môžem zostať doma a modliť sa”, “veď neviem, čo mám povedať?”, alebo že takouto kampaňou “prinášame ženám pocit viny”.
Aj Donaghue mal podobné myšlienky, no nakoniec aj on “podľa príkladu ostatných” nazbieral odvahu a prišiel sa postaviť pred budovu, kde sa vykonávajú potraty. “Začal som vlastnými očami vidieť zúfalú potrebu modlitby a lásky pred týmto miestom. S ponukou letáka začalo veľké množstvo rozhovorov so ženami a ich partnermi,” vraví o svojich začiatkoch.
Nenútil, akceptoval, že niektorí to odmietali, a bol prekvapený, že sa potom neskôr vrátili porozprávať sa o tejto veci. Ženy, ktorých sa potraty iste viac dotýkajú, vraveli, že od mužov by potrebovali cítiť viac podpory. Aby sa o nich a o deti starali “ako o svojich bratov”. Mnohí muži sa nevedeli vyjadriť k tejto otázke a v rozhovoroch začali uvažovať, či robia veci správne, či podporujú potrat.
Tu je na mieste patričná pomoc prejavovaná v praxi, pomoc povzbudením, či dať im perspektívu v správnom nasmerovaní na ďalšie organizácie. Muži a ženy sa môžu pred narodením a aj po narodení dieťaťa obrátiť na charitatívne organizácie, ako je napríklad britská The Good Counsel Network and Life (Dobrá rada a život), alebo ženy trpiace po potrate nájdu liečenie v organizácii Rachel Vineyardovej.
“Nie sme len za narodenie, ale aj za život,” vyhlasuje Donaghue.
Aj on pomohol v rámci kampane “40 dní pre život” presvedčiť tesne pri bránach centra vykonávania potratov istých zúfalých rodičov, aby si ponechali ešte nenarodené dieťa, a pomohol im získať podporu, ktorú potrebujú počas tehotenstva aj mimo neho. Ich dieťa sa nakoniec narodilo v júli.
“Ako ľahko zabúdame na duchovnú realitu,” zamýšľa sa Donaghue. Materiálny svet okolo nás ju potláča a ľudia ju nachádzajú jedine, keď idú do kostola. Svet sa vysmieva z náboženstva, “surová tmavá satira nahrádza nádej, zmyselnosť je zapálená v okamihoch hľadania radosti a mladí sú obrátení na seba s neustále sa zvyšujúcim záujmom o sociálne médiá”.
A na záver odkazuje: “Musíme odstrániť tieto hlasy strachu (…) Buďte odvážni. Prinášame sami seba ako dar, pre lásku žien, mužov a detí. Modlitba doma je potrebná, ale modlitba pred strediskom potratov je účinná.”
Dokazuje to svojou aktivitou aj britské hnutie “Pochodu za život” (“March for life UK”), no nielen tam, ale po celom svete aj na Slovensku toto hnutie úspešne ukazuje svoju činnosť.
Príspevok Svedectvo britského kňaza, ktorý odhodil pochybnosti a aktívne sa zapojil do pro-life zobrazený najskôr Hlavné správy.