St. Pölten 21.októbra 2015 (HSP/KAP/Foto.TASR-Sandor Ujvari/MTI via AP)
Stále viac farností dolnorakúskej Diecézy St. Pölten sa angažuje za utečencov a ich ubytovanie a sprevádzanie. Na koordinačnom stretnutí diecézy a Charity v Zwettli a Steinakirchene „sa ukázala obrovská ochota pomáhať“, ako sa uvádza vo vyhlásení diecézy. Vcelku sa v diecéze starajú o 800 utečencov – aktuálne je 364 vo farami sprostredkovaných súkromných bytoch, 342 v ubytovniach v 18 farnostiach a umiestnenie ďalších 122 vo farských zariadeniach sa pripravuje

Kláštory diecézy sú takisto aktívne. Ako príklady sa uvádzajú: kláštor Gottweig, kde je sýrska rodina a ďalšie priestory sa pripravujú, v kláštore Lilienfeld bývajú 3 rodiny, kláštor Melk pripravuje v Meierhofe ubytovanie pre 12 utečencov. V kláštore františkánok žijú takisto utečenci, o ktorých sa starajú sestry.
Na koordinačnom stretnutí sa povzbudzovalo k integrácii tých, čo v Rakúsku zostanú: „Nebojte sa! To sú celkom normálni ľudia.“ Potreba pomoci je veľká. Riaditeľ Charity Schuhböck poukázal nesmierny nárast azylantov a povedal, že súčasne je oveľa vyššia kvóta uznania azylu ako v minulých rokoch.
“Nie sú zahrňovaní peniazmi”
Riaditeľ odmietol fámy, že utečenci „sú zahrňovaní peniazmi“. Kto sa stará o azylantov, dostane 19 eur na deň, utečenci z toho 5,50 eur. „Z toho si musia zaplatiť tri jedlá – štát teda nič nedaruje“, ako povedal Schuhböck. Opravil aj falošné správy. Uznaní utečenci môžu k sebe privolať iba manželku, (manžela) a deti a nie celé príbuzenstvo. Charita ponúka v obchodoch CARLA priaznivo ošatenie, lacné potraviny dostanú v obchodoch SOMA. …
Ako problém vidia mnohí, že kvalifikovaní azylanti nemôžu pracovať. Jasné je, že utečencom treba mnohé vysvetliť napríklad „o pravidlách cestnej premávky, o pravidlách vzájomného styku, aj vo výchovných otázkach,“ ako oznámila Diecéza St. Pölten. Cirkev sa sústreďuje na integráciu azylantov, čo si vyžaduje dlhé procesy učenia.
Z mnohých farností hlásia, že utečenci sú k tomu veľmi ochotní. Pomáhajú napríklad športové kluby, skauti, kurzy varenia, či kaviarne, kde sa môžu porozprávať s domácimi.
Dôležité: Komunikácia a transparentnosť
Dôležité sú ďalej aj linky komunikácie. Na jednej strane sa môžu skupiny pomoci rýchlo dohodnúť cez Facebook alebo WhatsApp. Súčasne je dôležité informovať verejnosť. Tak sa poskytne transparentnosť, odníme strach a môže to motivovať iných, aby tiež pomáhali.
Utečenecký koordinátor Diecézy St. Pölten neustále hľadá vhodné objekty a priestory na ubytovanie nových utečencov. Je to úloha v spolupráci s farami, charitou a príslušnými zariadeniami kraja posúdiť stav budov a infraštruktúry a vytvoriť organizačné aj právne predpoklady. „Pre aký počet osôb ešte nájdeme miesto, však ťažko odhadnúť,“ uvádza sa na záver v diecéznom vyhlásení.
Príspevok Až 800 utečencov v diecéze Dolného Rakúska zobrazený najskôr Hlavné správy.