Bratislava 26. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-)
Islamská nadácia prezentovala výboru nenávistné prejavy, ktoré zozbierala. Orgány štátnej správy, mimovládne organizácie a akademickí “experti” dnes vydali dôležitý dokument – spoločnú výzvu s názvom „Zastavme šírenie nenávistných prejavov!“ Formou tlačovej správy ju na svojej stránke zverejnilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Informoval o tom portál pre moslimskú komunitu na Slovensku Islamonline.sk

Výzva je dôsledkom nedávneho zasadnutia Výboru pre elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie, ktorého sa okrem zástupcov ministerstiev, ďalších štátnych orgánov a mimovládneho sektora zúčastnila aj Islamská nadácia na Slovensku.
Islamská nadácia výboru prezentovala niektoré nenávistné komentáre na adresu moslimov, ktoré zbiera už niekoľko rokov na slovenskom internete. Výbor zdôraznil, že „nenávistné prejavy motivované rasovou, etnickou alebo náboženskou neznášanlivosťou nemajú v tejto krajine miesto“ a apeloval na „všetkých verejných činiteľov, médiá, správcov sociálnych sietí, občiansky a súkromný sektor, orgány činné v trestnom konaní a ďalších verejných aktérov,“ aby zdôrazňovali a šírili hodnoty tolerancie, rešpektu, demokracie a ľudských práv.
K výzve sa pridali aj zástupcovia ministerstva vnútra, spravodlivosti, zahraničných vecí, školstva, práce, kultúry, policajného zboru, SNSĽP, Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ZMOS, UMOS, Akadémie policajného zboru, mimovládnych organizácií a experti z akademickej obce.
Výbor zriaďuje aj osobitnú pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať nenávistnými prejavmi v internetovom priestore.
Paradoxne však “šéf” týchto ministerstiev premiér Robert Fico hovorí niečo iné, neželá si “ucelené moslimské komunity na Slovensku” a tvrdí, že Islam na Slovensku nemá priestor:
“Zasa, ak teraz niečo poviem, možno to bude vyzerať čudne, ale prepáčte… Islam nemá priestor na Slovensku. Veď snáď sme krajina, ktorá nejako vznikla. Nerobme zo seba úplných idiotov. Ak mi tu chce niekto povedať, že Slovensko chce byť multikulturálne, že si tu každý bude robiť, čo chce, že sa tu budú meniť tradície a že sa Slovensko zmení, tak ide proti podstate tejto krajiny.“
Je otázne čo si Islamská nadácia, Slovenské ministerstvá a mimovládky často platené zo zahraničia myslia pod pojmom “nenávistné a protimoslimské” prejavy a koho bude pracovná skupina zameraná proti týmto neduhom sledovať, keďže v poslednej dobe aj prejavenie opačného názoru, odmietnutie imigrantov a kritizovanie niektorých čŕt islamu je považované za prejav nenávisti.
Samuel Gdovin
Príspevok Slovenské ministerstvá odsúdili nenávistné a protimoslimské prejavy na internete zobrazený najskôr Hlavné správy.