Mníchov 29. marca 2017 (kath.net/HSP/Foto:TASR/AP)
Svetový deň Downovho syndrómu, 21. marca, bol podnetom pre vyše 60 účastníkov 4. modlitbovej akcie u potratovej kliniky Zdravotníckeho centra Friedricha Stapfa „Medicare“ v Mníchove-Freihame, aby poukázali na vysoký počet potratov pri trizómii 21. Symbolom Downovho syndrómu sú dve nerovnaké ponožky, a tak zavesili mnohé také páry ponožiek na šnúru medzi účastníkmi akcie. Dnes už patrí k štandardu prenatálnymi testami hľadať možné postihnutia a najmä Downov syndróm. Modlitbovou akciou sa poukázalo na extrémne vysoký počet potratov u týchto detí – až 90 %. Ale aj na to, že všetci nenarodení ľudia, či zdraví alebo chorí, majú právo na život

Pred týždňom dávala televízia RTL v relácii ‚Stern TV‘ správu o mníchovskej rodine, ktorej dieťatku v 21. týždni tehotenstva diagnostikovali trizómiu 21 a akú kalváriu prežila. Na správu o narodení malej Olívie zareagovali ľudia na Facebook 8500 kladnými reakciami, stovkami gratulácií a komentárov, čo už je mocný signál verejne v TV aj na facebooku. “Vari nie je úplne samozrejmou ľudskou povinnosťou zasadzovať sa za to, aby každý človek – je jedno ako vyzerá, a čo dokáže – mal rovnaké právo žiť ako všetci ostatní?,“ pýta sa Christiane Lambrechtová, krajinská predsedníčka CDL Bavorsko. „Kto sa zasadzuje za ľudské právo na život, nekráča nijakou zvláštnou náboženskou, či kresťanskou cestou, ale stojí na pôde ústavy. Zabíjanie postihnutých ľudí v matkinom tele je jednou z najhorších foriem diskriminácie. Pretože potom asi platí rovnica “postihnutý = nehodný života”. Aké neférové a strašné je, keď sa 9 z 10 detí s diagnózou Downovho syndrómu odsúdi na potrat!“
Antonia Egger, predsedníčka Regionálneho zväzu mníchovskej Akcie za život, sama na vozíčku, zdôraznila: „Právo na život nielen detí s Downovým syndrómom, ale všetkých ľudí s postihnutím je masívne ohrozené. Naša kultúra radosti z tehotenstva sa stala kultúrou selekcie! Nestanú sa spomienkové dni ako Svetový deň Downovho syndrómu prebytočné, pretože už nebude takých ľudí?“
Mladí účastníci akcie čítali komentáre na Facebooku, z ktorých bolo jasné, že základný postoj voči deťom s trizómiou 21 je síce pozitívny, ale niektorí označili potrat postihnutých ako „správny a šetriaci náklady“.
Christiane Lambrecht preto na záver žiadala: „Inklúzia sa začína pred narodením! Všetci, politici aj celá spoločnosť, majú prapôvodnú ľudskú zodpovednosť ponúkať tehotným ženám podporu a pravú pomoc. Potrat je spoločenský problém! To sa začína u spravodlivejšej rodinnej politiky s finančným odbremenením pre každé dieťa a vedie nakoniec k novej kultúre spolunažívania. Pretože odhliadanie od problému to bolo včera!“
Istý muž citoval na Facebooku speváka Reinharda Meya: „Možno sa tento citát hodí ako nadpis pre novú pravú uvítaciu kultúru pre všetky nenarodené deti?“:
“Ľudské dieťa, toto je tvoja planéta. Tu je tvoje miesto určenia, malý balíček. Milý, priateľský balíček, vitaj tu u nás. Nech je tvoj život tu k tebe dobrý.“ (Reinhard Mey).
Na záver akcie sa zvesilo zo šnúry vždy 9 párov ponožiek a položili ich na zem. Pohľad na takmer prázdnu šnúru na bielizeň a mnohé páry ponožiek na dlaždiciach znázorňoval hrozivým spôsobom drámu prenatálnej selekcie ľudí s trizómiou 21. Pri pohľade na potratovú kliniku a s vedomím, že sa tam denne potratí až 20 detí – zdravé aj postihnuté – dostali mnohí účastníci akcie husiu kožu.
Iniciatíva „Kresťanskí demokrati za život“ (CDL) bola založená stranami CDU/CSU v r. 1985, ale je od strán nezávislou celonemeckou politickou iniciatívou. „Akcia právo na život pre všetkých“ má 11 000 členov a je tak jednou z najväčších organizácií na ochranu života v Európe. Obe sú členmi Spolkového zväzu práva na život (BVL).
Príspevok Mníchov: Husia koža pri modlitbe pred potratovou klinikou zobrazený najskôr Hlavné správy.