Oregon 13. apríla 2017 (HSP/Foto: Erik Meza)
Aj takéto sú situácie, do ktorých sa dostávajú niektorí americkí pacienti, ako vyplynulo zo štúdie JAMA Oncology, ktorá detailne analyzovala dopady zákona o eutanázii, ktorý bol schválený v Oregone pred 18 rokmi

Zo štúdie vyplývajú smutné závery. Od roku 1998 až do 2013 sa každoročne zvyšoval počet prípadov asistovanej samovraždy približne o 12 percent, v roku 2015 dokonca došlo k skokovému nárastu až o 30 %.
V 25,2% prípadov bola ako dôvod k žiadosti o eutanáziu uvádzaná neznesiteľná bolesť. Doktor Charles Blanke, onkológ z Oregon Health & Science University, ktorý viedol výskumnú štúdiu, považuje situáciu, keď pacient volí radšej smrť, pretože nedostane odbornú pomoc na zmiernenie bolesti, za “katastrofu”.
Čo je však skutočne šokujúce a zbavené akejkoľvek ľudskosti, je prístup poisťovní, ktoré odmietnu pacientovi potrebnú chemoterapiu s odôvodnením, že “náklady na ňu sú príliš vysoké”. Cynicky však ponúknu zaplatiť smrtiacu dávku jedu. Štúdia uvádza 3% prípadov, kedy si pacienti zvolili smrť práve z tohto dôvodu. “Čo je horšie než toto? Doslova nič…”, uviedol Dr.Blanke.
Pochybnosti vyvoláva aj otázka duševného stavu pacientov žiadajúcich o eutanáziu. Ako uvádza Brian Johnson, konzultant organizácie Seniori proti eutanázii, žiadosť o eutanáziu je často príznakom depresie. Štúdia skutočne ukázala, že títo pacienti trpeli hlbokou depresiou.
“To je krik o pomoc. Samovražda je indikátor depresie číslo jeden”, cituje Briana Johnsona portal Lifenews, ktorý uverejnil výsledky analýzy.
S týmito závermi súhlasí aj onkológ Dr. Blanke, ktorý priznáva, že 3 zo 4 nevyliečiteľne chorých pacientov trpia depresiou. “Buď sme prehliadli depresiu, alebo je možné, že lekári nepovažujú depresiu za dôvod, ktorý by zabraňoval pacientovi urobiť také závažné rozhodnutie.”
K záverom štúdie sa vyjadrila aj The Oregon Catholic Conference, ktorá vyzvala lekárov k zlepšeniu paliatívnej starostllivosti o nevyliečitelne chorých pacientov.
”Zákon o eutanázii robí samovraždu spoločensky prijateľnou. Výsledkom je o 41% vyšší počet samovrážd v Oregone, než je celonárodný priemer. Eutanázia, tak ako aj ostatné formy samovraždy, majú negatívny vplyv na obete a ich rodiny.”
Katarína Hanzlíková
Príspevok Chemoterapiu vám neuhradíme, ale eutanáziu áno! zobrazený najskôr Hlavné správy.