Quantcast
Channel: Svetonázor - Hlavné správy
Viewing all 9629 articles
Browse latest View live

Tím rádia LUMEN chce byť bližšie k poslucháčom, navštívi Nové Zámky

$
0
0

Bratislava 17. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Tím rádia LUMEN chce byť bližšie k poslucháčom, spoznať ich a počuť ich hlas. “Preto vyrážame do farností, kde naši poslucháči žijú,” hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Pre LUMEN Radovan Pavlík. Tím rádia Lumen je preto možné stretnúť na diskusiách a svätých omšiach. Najbližší víkend rádio LUMEN privíta farnosť Nové Zámky

Tím rádia LUMEN chce byť bližšie k poslucháčom, navštívi Nové Zámky

“Našu dvojdňovú návštevu začíname v sobotu večer na svätej omši o 18:00. Pokračovať bude diskusiou po svätej omši,” povedal Radovan pavlík s tým, že spolu s ním nebude chýbať dvojica moderátorov Ivo Novák a Andrej Baldovský ani na dvoch svätých omšiach v nedeľu predpoludním.

V tejto farnosti majú vždy tretiu sobotu v mesiaci diskusiu s hosťom – zvyčajne sú hosťami kňazi, ktorí vo farnosti pôsobili, prípadne kňazi, ktorí sa tam narodili a pôsobia už niekde inde. Tento víkend spravia miestni farníci výnimku a privítajú ako hostí práve tím rádia LUMEN. Hlavným hosťom sobotnej diskusie vo farskej budove Marianum bude Radovan Pavlík, riaditeľ PRE LUMEN n.o. Povie viac o tom, čo je nové v rádiu a bude odpovedať aj na otázky. Diskusia sa začína hneď po večernej sv. omši o 18:00.
V Nových Zámkoch v kostole Povýšenia Sv. Kríža zostane tím rádia LUMEN aj v nedeľu na dvoch svätých omšiach o 10:00 a 11:30.

K stánku Rádia LUMEN, ktorý bude v nedeľu pred kostolom, pozývajú moderátoriaj najmenších. “Pre každého máme prichystaný balónik s logom Rádia LUMEN na pamiatku. A tešiť sa môžu samozrejme aj starší, ktorí majú možnosť zapísať si úmysel do nášho vysielania alebo si môžu u nás zabezpečiť nejaký pekný suvenír s logom Rádia LUMEN,” uviedol Ivo Novák, ktorý na stretnutie do Nových Zámkov pozýva nielen domácich ale i všetkých poslucháčov, či budúcich priaznivcov z blízkeho okolia.

 

Príspevok Tím rádia LUMEN chce byť bližšie k poslucháčom, navštívi Nové Zámky zobrazený najskôr Hlavné správy.


V novembri uzavrú diecéznu fázu kauzy blahorečenia Chiary Lubichovej

$
0
0

Rím 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KKBS-SpC Vatikan)

 

Začiatkom novembra sa uzavrie diecézna fáza procesu blahorečenia zakladateľky Hnutia Focolare Chiary Lubichovej. Kauzu následne prevezme priamo Kongregácia pre kauzy svätých

Na snímke zakladateľka Hnutia Focolara Chiara Lubichová

Posledné zasadanie diecézneho vyšetrovania v kauze Chiary Lubichovej sa uskutoční 10. novembra v katedrále mestečka Frascati neďaleko Ríma. Predsedať mu bude miestny biskup Mons. Raffaello Martinelli.

 

Príspevok V novembri uzavrú diecéznu fázu kauzy blahorečenia Chiary Lubichovej zobrazený najskôr Hlavné správy.

Kardinál João de Aviz a arcibiskup Carballo píšu list rehoľníkom k synode

$
0
0

Vatikán 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)

 

Prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života kardinál João Braz de Aviz a jeho tajomník, arcibiskup Jose Rodriguez  Carballo, OFM napísali zasväteným osobám, žijúcich a pôsobiacich panamazónskom regióne list, ktorý prinášame v plnom znení

Ilustračné foto

Rehoľníčkam a rehoľníkom v krajinách panamerického regiónu (Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Peru, Venezuela, Surinam, Francúzska Guiana)
Drahé sestry, drahí bratia, srdečne vás pozdravujeme v Kristovom pokoji

Začalo Mimoriadne zhromaždenie biskupskej synody (október 2019) na tému: Amazónia – nové kroky pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu. V tomto kontexte cítime potrebu vyjadriť vám svoju blízkosť a vážime si, kým ste a čím sa delíte (totiž že ste súčasťou zasväteného života) v prospech ľudských skupín v týchto regiónoch, ktoré sú veľmi bohaté a v mnohých aspektoch aj mimoriadne náročné. Vy ste živými svedkami milosrdného Boha (ale aj každý rehoľný inštitút podľa vlastnej charizmy), ste začlenení do života ľudí, mnoho ráz žijete uprostred odriekaní, často v anonymite, necúvnete v prípade konfliktov a ani mučeníctva, pretože ste verní ľudstvu a evanjeliu.

Povzbudzujeme vás, aby ste túto synodu zmenili na kairós (na Božiu spásu, ktorá sa deje „dnes“) pre zasvätený život, ktorý sa angažuje v Amazónii, čo má dosah na celú Cirkev:
– postavte Ježiša Krista do stredu vášho poslania, stotožniac sa s plánom Božieho kráľovstva, ktorý nám prináša spásu; nech vaša misionárska túžba nie je ničím iným, iba viesť zástupy k stretnutiu s Ježišom Kristom, aby v ňom mali život (porov. dokument Aparecida 2);

– srdcom chráňte osoby, ktorým slúžite (podľa krásneho vyjadrenia, ktoré ste použili počas vášho stretnutia v Tabatìnga, Brazília, 20. – 24. apríl 2018) a ich boje s cieľom zachrániť ich etnickú, kultúrnu, náboženskú a duchovnú identitu; predovšetkým majte podiel na naliehavej starostlivosti o „spoločný domov“ s jeho ohromnou biodiverzitou. Tento je totiž neoceniteľným darom pre život, ktorý má byť dôstojný a rovnaký pre všetky Božie deti na celej planéte;
– usilujte sa obnoviť životodarné vzťahy medzi osobami, mužmi a ženami, medzi komunitami a stvorením z pohľadu integrálnej ekológie; za každú cenu sa usilujte aj o ducha rodiny: hlboké spoločenstvo, solidaritu, odpustenie, bratstvo; to je najrýdzejšie ovocie Svätého Ducha prítomného v múdrosti domorodých národov o ktorý sa usiluje evanjelizácia ako svoj základný cieľ;
– stotožniť sa s prorockou totožnosťou, ktorá je typickým javom zasväteného života, usilujúceho sa o nádej v prospech Cirkvi, ktorej tvár je amazónska, sviatočná a pohostinná, napriek paralyzujúcim predzvestiam a obavám; živiť spiritualitu, ekleziológiu a poslanie, ktoré ohlasujú autentickú vieru v Emanuela – Boha, ktorý je s nami.

Jeho Svätosť pápež František, nám zvolaním tejto synody pripomína, že „sme povolaní stať sa nástrojmi Boha Otca, aby naša planéta bola taká, o akej sníval pri jej stvorení, a zodpovedala jeho projektu pokoja, krásy a plnosti” (Laudato Si’, 53).

Zverujeme vás do ochrany Panny Márie, milujúcej matky a zároveň vás prosíme, aby ste svojimi modlitbami sprevádzali práce generálneho synodálneho zhromaždenia vzývajúc naň svetlo Ducha Svätého.

Vatikán, 4. október 2019, sviatok svätého Františka z Assisi

+ João Braz de Aviz
Prefekt

+ Jose Rodriguez Carballo, O.F.M.
Arcibiskup tajomník

 

Príspevok Kardinál João de Aviz a arcibiskup Carballo píšu list rehoľníkom k synode zobrazený najskôr Hlavné správy.

Synoda už pozná komisiu pre vypracovanie záverečného dokumentu

$
0
0

Vatikán 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC Vatikan)

 

Špeciálna biskupská synoda pre Amazóniu už má kompletnú zostavu Komisie pre vypracovanie Záverečného dokumentu. Od stredy rána až do štvrtkového poludnia prebiehalo ďalšie kolo práce diskusných skupín – circoli minori, ktorých výstupy bli predstavené v pléne vo štvrtok 17. októbra

Synoda už pozná komisiu pre vypracovanie záverečného dokumentu

Po ukončení večerného plenárneho zasadnutia v utorok 15. októbra (12. generálna kongregácia) bol publikovaný oficiálny zoznam členov Komisie pre vypracovanie Záverečného dokumentu. Jej predsedom je brazílsky kardinál Cláudio Hummes OFM, emeritný arcibiskup São Paula, ktorý je na čele komisie brazílskych biskupov pre Amazóniu a je aj prezidentom Celoamazonskej cirkevnej siete REPAM. V komisii je ďalej 12 členov, z ktorých tretinu tvoria funkcionári synody, tretinu zvolili spomedzi seba synodálni otcovia a tretinu vymenoval Svätý Otec.

Z funkcionárov v zozname figurujú generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, nedávno menovaný generálny prosekretár Mons. Mario Grech a dvaja špeciálni sekretári synody pre Amazóniu kard. Michael Czerny SJ z Rímskej kúrie a Mons. David Martínez de Aguirre Guinea OP, apoštolský vikár peruánskeho Puerto Maldonada.

Na záverečnom dokumente špeciálneho zhromaždenia biskupskej synody pre Amazóniu bude ďalej pracovať štvorica biskupov z Brazílie, Peru, Kolumbie a Bolívie, ktorých vybralo synodálne zhromaždenie hneď v úvodný deň 7. októbra. Sú nimi Mons. Mário Antônio da Silva, biskup brazílskej diecézy Roraima, Mons. Héctor Miguel Cabrejos Vidarte OFM, arcbiskup peruánskeho Trujilla, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Peru a zároveň predsedom Latinskoamerickej biskupskej rady CELAM. Tretím je kolumbijský biskup Mons. Nelson Jair Cardona Ramírez  z diecézy San José del Guaviare, štvrtým Bolívijčan Mons. Sergio Alfredo Gualberti Calandrina, arcibiskup Santa Cruz de la Sierra.

Vo štvorici menovanej Svätým Otcom Františkom sú kard. Christoph Schönborn OP, viedenský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Rakúska, ďalej Argentínčan z Rímskej kúrie Mons. Marcelo Sánchez Sorondo, ktorý je kancelárom Pápežských akadémií vied a sociálnych vied; tretím je Paraguajčan Mons. Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid SDB, arcibiskup Asunciónu. Zoznam uzatvára saleziánsky kňaz don Rossano Sala SDB, profesor pastorálky mládeže na Pápežskej saleziánskej univerzite.

 

Príspevok Synoda už pozná komisiu pre vypracovanie záverečného dokumentu zobrazený najskôr Hlavné správy.

Rozdiel medzi evanjelizáciou a prozelytizmom je v slobode svedomia

$
0
0

Vatikán 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)

 

V rámci Mimoriadneho misijného mesiaca a pred blížiacim sa Svetovým dňom misií prinášame slová pápeža Františka o správnom prístupe pri šírení evanjelia a o rozdiele medzi evanjelizáciou a tzv. „prozelytizmom“. Evanjelium vedie k slobode synovského vzťahu, naopak prozelytizmus oberá o slobodu a vytvára otrockú závislosť. Kritériom je aj schopnosť rozlišovania medzi vnútorným a vonkajším fórom

Na snímke pápež František

Počas septembrovej apoštolskej návštevy Mozambiku sa Svätý Otec František stretol aj s dvoma desiatkami jezuitov, ktorí pôsobia v tejto krajine. Rehoľná provincia Zimbabwe-Mozambik má v súčasnosti 163 členov, z ktorých 90 je ešte vo formácii.

Prepis asi hodinovej konverzácie mozambických jezuitov so Svätým Otcom pri stretnutí 5. septembra 2019 na pôde nunciatúry v Mapute publikoval časopis La Civiltà Cattolica (č. 4063). Prinášame z neho odpoveď pápeža Františka na nasledujúcu otázku, ktorú mu položil páter Bendito Ngozo, kaplán strednej školy „Sv. Ignáca z Loyoly“:

„Niektoré protestantské sekty na získavanie prozelytov používajú sľuby o bohatstve a prosperite. Chudobní sa nechajú očariť a dúfajú, že sa stanú bohatými tým, že priľnú k týmto sektám, ktoré používajú meno Evanjelium. Takto opúšťajú Cirkev. Čo by ste nám odporúčali, aby naša evanjelizácia nebola robením prozelytizmu?“

 

Pápež František začal svoju odpoveď rozlíšením:

„Toto, čo hovoríš, je veľmi dôležité. Treba však dobre rozlišovať medzi tými, ktorí sú nazývaní „protestanti“. Sú mnohí, s ktorými môžeme veľmi dobre spolupracovať a ktorí majú na srdci seriózny, otvorený a pozitívny ekumenizmus. No sú tu aj takí, ktorí sa snažia jedine o prozelytizmus a používajú určitú teologickú víziu prosperity. Bol si veľmi precízny pri kladení otázky.“

“ Pri evanjelizácii je protagonistom Boh, pri prozelytizme je to „ja“. ”

Svätý Otec v tejto súvislosti najprv poradil jezuitom prečítať si dva články, ktoré vyšli v už spomenutom časopise La Civiltà Cattolica práve k tejto téme. Autormi sú Antonio Spadaro a Marcelo Figueroa.

„Prvý zo spomenutých článkov hovorí o „ekumenizme nenávisti“. Druhý je o „teológii prosperity“. Pri ich čítaní budeš vidieť, že existujú sekty, ktoré skutočne nemožno označovať za kresťanské. Hlásajú Krista, to áno, ale ich posolstvo nie je kresťanské. Tu však vôbec nemám na mysli kázanie niekoho z luteránov alebo iných serióznych evanjelických kresťanov. No takzvaní „evanjelikáli“ hlásajú prosperitu, sľubujú akési evanjelium, ktoré nepozná chudobu, ale snaží sa jednoducho o získavanie prozelytov. To je presne to, čo Ježiš odsudzuje u farizejov svojej doby. Povedal som to viac krát: prozelytizmus nie je kresťanský.

Dnes som pocítil istú trpkosť po závere stretnutia s mladými. Pristúpila ku mne jedna pani s mladým chlapcom a dievčaťom. Povedali mi, že patria k istému hnutiu, tak trochu fundamentalistickému. V perfektnej španielčine mi povedala: „Vaša Svätosť, prichádzam z Južnej Afriky. Tento chlapec bol hinduistom a obrátil sa na katolícku vieru. Táto dievčina bola anglikánka a obrátila sa na katolícku vieru.“ Povedala mi to však triumfálnym spôsobom, akoby pri nejakom love skolila trofej. Cítil som sa v rozpakoch a povedal som jej: „Pani, evanjelizácia áno, prozelytizmus nie.“

To, čo chcem povedať je, že evanjelizácia oslobodzuje! Prozelytizmus naopak o slobodu oberá. Prozelytizmus nie je schopný vytvoriť proces duchovného rastu v slobode. Vždy ráta s ľuďmi, ktorí sú tým či oným spôsobom podriadení. Pri evanjelizácii je protagonistom Boh, pri prozelytizme je to „ja“.

Zaiste, existujú mnohé formy prozelytizmu. Vo futbale pri fandení nejakému mužstvu, to je samozrejme v poriadku. A potom, samozrejme, sú tu formy prozelytizmu u komerčných spoločností, u politických strán. Prozelytizmus je rozšírený, to dobre vieme.

Avšak nemá to tak byť medzi nami. Musíme evanjelizovať, čo je niečo veľmi odlišné od prozelytizmu.“

“ Evanjelizácia oslobodzuje! Prozelytizmus naopak o slobodu oberá. ”

Svätý Otec ďalej pripomenul slová sv. Františka adresované jeho bratom: „Choďte do sveta, evanjelizujte. A ak to bude treba, aj slovami!“ A ďalej pokračoval:

„Evanjelizácia je v zásade svedectvo. Prozelytizmus je presvedčivý, ale ide mu len o príslušnosť a oberá ťa o slobodu. Myslím si, že toto rozlíšenie môže byť veľmi osožné. Benedikt XVI. v Aparecide povedal jedu úžasnú vec, že Cirkev nerastie prozelytizmom, rastie príťažlivosťou. Príťažlivosťou svedectva. Sekty naopak vytvárajú prozelytov, oddeľujú ľudí, sľubujú im mnohé výhody a potom ich ponechajú samých na seba.“

Pápež prítomných jezuitov povzbudil, aby ako teológovia, sociológovia či filozofi štúdiom hlbšie vnikli do rozdielu medzi prozelytizmom a evanjelizáciou:

„Pozorne čítajte Evangelii nuntiandi sv. Pavla VI. Tam je jasné, že povolaním Cirkvi je evanjelizácia. Ba čo viac, samotnou identitou Cirkvi je evanjelizovať. Avšak žiaľ, nie iba v sektách, ale aj vo vnútri katolíckej Cirkvi sú fundamentalistické skupiny.

Zdôrazňujú prozelytizmus viac než evanjelizáciu.

Ďalšou typickou vecou pre postoj prozelytizmu je, že nerozlišuje medzi interným fórom a tým externým. Je to hriech, do ktorého dnes upadá mnoho náboženských skupín. Preto som požiadal Apoštolskú penitenciáriu, aby vypracovali vyhlásenie ohľadom vnútorného fóra. A vyhlásenie, ktoré vydali, je skutočne veľmi dobré.

Evanjelizácia nikdy nerobí násilie na svedomí: ohlasuje, zasieva, pomáha rasť. Pomáha. Ktokoľvek robí prozelytizmus, naopak porušuje svedomie osôb: nerobí ich slobodnými, robí ich závislými. Evanjelizácia ti dáva takú závislosť, ktorá je „otcovská“, čiže dáva ti rásť a oslobodzuje ťa. Prozelytizmus ti dáva závislosť otrockú, vo svedomí i po spoločenskej stránke. U toho, kto je evanjelizovaný, tá spomenutá „otcovská“ závislosť znamená pripomienku milosti, ktorú ti daroval Boh. Prozelyta je naopak závislý nie ako syn, ale ako otrok, ktorý nakoniec nevie čo robiť, ak mu to nie je povedané.“

 

Príspevok Rozdiel medzi evanjelizáciou a prozelytizmom je v slobode svedomia zobrazený najskôr Hlavné správy.

Na Teologickej fakulte v Košiciach bude prednáška s názvom “Ako Boh krotí hnev”

$
0
0

Košice 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)

 

Teologická fakulta v Košiciach, Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Kňazským seminárom sv. Karola Boromejského v Košiciach v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa na Slovensku koná už po šestnástykrát, pripravila prednášku na tému “Ako Boh krotí hnev. Ozeášov Boh medzi hnevom a láskou k nevernému ľudu”

Ilustračné foto

S prednáškou vystúpi Dr. Miroslav Varšo, ktorý je samostatným vedeckým pracovníkom Slovenskej akadémie vied a spolupracuje na projekte Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, Komentáre k Starému zákonu. Prednáška bude 5. novembra 2019 utorok a začína o 17:00 v miestnosti C4.

Profil autora:

Miroslav Varšo (1968), študoval teológiu v Bratislave a v Ríme na Pápežskom biblickom inštitúte. Vo Viedni ukončil doktorandské štúdium u prof. G. Braulika. Prednášal na Teologickom inštitúte v Nitre (1995-2000), pracoval na Viedenskej univerzite (2006-2012), od r. 2013 je ako samostatným vedeckým pracovníkom Slovenskej akadémie vied. Spolupracuje na projekte Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, Komentáre k Starému zákonu.

 

Príspevok Na Teologickej fakulte v Košiciach bude prednáška s názvom “Ako Boh krotí hnev” zobrazený najskôr Hlavné správy.

Svätý Otec k Svetovému dňu výživy: Je jedlo Boží dar, alebo len tovar?

$
0
0

Vatikán 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-FAO)

 

O potrebe zmeny nezdravého životného štýlu a návratu k vekmi overeným cnostiam striedmosti a solidárnosti vyzval Svätý Otec František pri príležitosti Svetového dňa výživy. V texte adresovanom 16. októbra generálnemu riaditeľovi FAO Qu Dongyuovi pripomína, že na to, aby akcie humanitárnej pomoci a rozvoja mali väčší efekt, je potrebné dať ľudskej osobe miesto, ktoré si zasluhuje

Svätý Otec k Svetovému dňu výživy: Je jedlo Boží dar, alebo len tovar?

Téma zvolená Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo na tento rok znie: „Naše činy sú naša budúcnosť. Zdravá výživa pre svet #Nulový hlad“. Ako poznamenáva pápež František, dáva sa tu do povedomia pokrivenosť vzťahu „jedlo – výživa“. Sám poukazuje na pochmúrnu situáciu, ktorá je toho prejavom:

„Vidíme, ako jedlo prestáva byť prostriedkom udržiavania života a stáva sa cestou k osobnej deštrukcii. Takže popri 820 miliónoch hladujúcich tu máme na druhej miske váh asi 700 miliónov ľudí s nadváhou, obete nesprávnych stravovacích návykov. Títo už nie sú čisto len vizitkou jedálnička „národov hojnosti“ (porov. Pavol VI., Encyklika Populorum progressio, 3), ale začínajú byť aj medzi obyvateľmi krajín s nízkymi príjmami, kde sa aj naďalej ľudia stravujú málo a zle, kopírujúc stravovacie vzory rozvinutých oblastí.“

Medzi problémami a chorobami viazanými na podvýživu či zlú životosprávu pápež František spomína diabetes, kardiovaskulárne a iné degeneratívne choroby. Pripomína  aj nárast smrteľných prípadov anorexie a bulímie. Ponúka aj radu, kde hľadať východisko z tohto trendu:

„Potrebná je teda konverzia v našich spôsoboch a stravovacie návyky sú k tomu dôležitým východiskovým bodom. Žijeme vďaka plodom stvorenia (porov. Ž 65,10-14; 104,27-28), a tieto nemožno zužovať len na vec použitia a ovládania. Z tohto dôvodu môžeme nad stravovacími poruchami zvíťaziť len pestovaním životných štýlov založených na docenení toho, čo dostávame ako dar, úsilím o umiernenosť, striedmosť, zdržanlivosť, sebaovládanie a solidárnosť: cnosti, ktoré sprevádzali ľudské dejiny.

Ide tu o návrat k jednoduchosti a triezvosti a k prežívaniu každej chvíle našej existencie v duchu pozornosti voči potrebám druhého. Takto dokážeme skonsolidovať naše vzťahy do podoby bratstva, ktoré bude zacielené na spoločné dobro a bude sa vyhýbať individualizmu a egocentrizmu, ktoré produkujú len hlad a sociálnu nerovnosť. Je to štýl života, ktorý nám umožní pestovať zdravý vzťah k sebe samým, k našim bratom a sestrám i k prostrediu, v ktorom žijeme.“

Dnešná úzka vzájomná prepojenosť medzi národmi môže byť podľa slov Svätého Otca nápomocná pri hľadaní riešenia, ako sa dostať von zo špirály plytvania, zahadzovania, prehnaného konzumu, a na druhej strane hmotného nedostatku. „Treba rozvíjať ekonomické inštitúcie a sociálne programy, ktoré umožnia chudobným riadny prístup k základným zdrojom (Encyklika Laudato si´, 109).

„Boj proti hladu a podvýžive sa neskončí, pokým bude prevažovať čisto logika trhu a za každú cenu sa bude hľadať len zisk, znižovaním jedla čisto na obchodný tovar, na predmet finančnej špekulácie a deformovaním jeho hodnoty kultúrnej, spoločenskej a výrazne symbolickej.“

 

Príspevok Svätý Otec k Svetovému dňu výživy: Je jedlo Boží dar, alebo len tovar? zobrazený najskôr Hlavné správy.

Justitia et Pax Europa zvolilo nový výbor a prijalo záverečné dokumenty

$
0
0

Bratislava 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Stanislav Gabor)

 

V Bratislave sa v dňoch 11. – 14. októbra konalo valné zhromaždenie Európskej konferencie komisií spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa). Zúčastnili sa na ňom delegáti z 21 komisií. Slovenská komisia Justitia et Pax zároveň pripravila medzinárodný workshop pod titulom Výzvy solidarity – spoločne v Európe 30 rokov od pádu železnej opony.Súčasťou valného zhromaždenia boli aj voľby a prijatie záverečných dokumentov

Justitia et Pax Europa zvolilo nový výbor a prijalo záverečné dokumenty

V priebehu valného zhromaždenia volili delegáti nový výkonný výbor. Cecile Dubernet (Francúzsko), Daniel Darmanin (Malta) a Marek Mišák (Slovensko) boli zvolení na trojročné funkčné obdobie. Pripojili sa k Isabel Cuenca (Španielsko) a Arnaudovi Gorgemansovi (francúzsky hovoriaca delegácia, Belgicko), ktorí boli znovuzvolení. Za novú podpredsedníčku bola zvolená Maria Hammershoy z Dánska. Nahrádza profesorku Ingeborg Gabriel z Rakúska. Stefan Lunte bol znovu zvolený za generálneho tajomníka.

Vo výročnej správe biskup Noel Treanor (diecéza Down a Connor, Severné Írsko), ktorý je prezidentom Justitia et Pax Europa od roku 2018, povzbudil účastníkov, aby sa zúčastnili na nadchádzajúcej Konferencii o budúcnosti Európy, ktorá bola ohlásená predsedníčkou Európskej komisie Ursula von der Leyen. Vyzval tiež, aby komisie presadzovali multilateralizmus ako najsľubnejší spôsob riešenia globálnych nerovností a reformovania rigidného hospodárskeho systému.

Valné zhromaždenie obdržalo správu o osobitnom zhromaždení biskupskej synody pre región Pan-Amazónia, ktoré práve prebieha v Ríme. Obnovilo tiež svoju podporu právne záväznému ľudskoprávnemu mechanizmu pre nadnárodné spoločnosti.

Delegáti dali zelenú vytvoreniu „Európskej aliancie Laudato Si“ (ELSi’A) spolu s ďalšími katolíckymi partnerskými organizáciami. Okrem toho prijali dokument o spoločnom dobre morí s ohľadom na spoločnú akciu Justice and Peace Europe v roku 2020. Prostredníctvom každoročnej spoločnej akcie národné komisie spolupracujú každý rok na konkrétnej téme.

Delegáti nakoniec prijali vyhlásenie o ochranných opatreniach so silným záväzkom „vytvárať a udržiavať bezpečné a chránené prostredie na svojich zhromaždeniach a vo svojej činnosti“, a tak prispievať «k tomu, aby sa Cirkev stala bezpečným miestom so zdieľanou zodpovednosťou.

 

Príspevok Justitia et Pax Europa zvolilo nový výbor a prijalo záverečné dokumenty zobrazený najskôr Hlavné správy.


Viac ako tridsiatka obetí obchodovania s ľuďmi už dostalo novú šancu

$
0
0

Bratislava 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Slovensko sa dlhodobo považuje za krajinu pôvodu obchodovania s ľuďmi; slovenskí občania sú obeťami obchodovania vo Veľkej Británií, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách západnej Európy. V posledných rokoch sa však Slovensko stáva aj cieľovou krajinou

Ilustračné foto

Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18. október) chce Slovenská katolícka charita upriamiť pozornosť na úspešné momenty boja proti obchodovaniu s ľuďmi a pomoci obetiam.

Každý rok poskytuje charita pomoc viac ako 30 obetiam

„V programe podpory a ochrany sú obete, ktoré sa vracajú späť veľmi traumatizované, zatiaľ čo iní sa s negatívnou skúsenosťou vyrovnajú lepšie. Niektorí z nich sa vracajú späť do svojich rodín, dokonca im nevadí, že do obchodovania bola nejakým spôsobom zapojená ich vlastná rodina,” povedala Anna Bartošová z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

V prípade Borisa, mladého muža 8 rokov núteného vykonávať prácu pre istý rodinný klan zo Slovenska vo Veľkej Británii, bolo určitým zadosťučinením odsúdenie dvoch páchateľov v marci 2019, ktorí dostali nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní od 3,5 – 6 ,5 roka. 8 rokov života mu to síce nevráti, no tento muž si po návrate s  pomocou charity dokázal svoj život nanovo usporiadať.

Prípad naverbovania 14 dievčat z Trebišova a okolia

Dve klientky rómskeho pôvodu vystupujú v prípade nútených sobášov a sexuálneho vykorisťovania na Slovensku a v Škótsku v rokoch 2011 – 2017. Vďaka medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu sa podarilo tento gang odhaliť a páchateľov – troch Slovákov postaviť pred súd. „Páchatelia sa zameriavajú na mladé ženy z rómskej komunity, ktorých zraniteľnosť vyplýva z negramotnosti či nedostatočného vzdelania alebo je daná v dôsledku ľahkej duševnej poruchy. Obchodníci ich lákajú pod falošným prísľubom lepšej životnej úrovne alebo do romantického vzťahu,“ dodáva Bartošová.

Obchodovanie s ľuďmi je fenomén, ktorý sa vyskytuje ako jeden z dôsledkov dlhodobo pretrvávajúcich a neefektívne riešených problémov chudobných regiónov Slovenska. Aj preto charita spustila tento rok kampaň “Nenechaj sa zotročiť” zvlášť zameranú na zraniteľných členov rómskej komunity. V online priestore mala pieseň „Dávaj si pozor bráško za prvý mesiac vyše 100 000 zhliadnutí. V offline kampani sa vzdelávalo vyše 350 osôb a v Jarovniciach sa pilotne podarilo vyškoliť 21 členov miestnej komunity.

„Dôležité bolo priniesť ľuďom z ohrozených skupín obyvateľstva svedectvo tých, ktorí peklom sami prešli, ale dokázali sa aj po rokoch zotročenia vrátiť do normálneho života a reintegrovať sa. To bol podľa mňa pre všetkých zúčastnených asi najlepší príklad a zároveň aj najviac odstrašujúci,“ zhodnotil tieto aktivity jeden z lektorov Ivan Scholtz.

Hlavnou náplňou projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi je tzv. reintegrácia obetí obchodovania naspäť do spoločnosti, v rámci ktorej majú klienti komplexnú starostlivosť ako je zabezpečenie bezpečného ubytovania, zdravotnú starostlivosť vrátane psychologickej pomoci a psychoterapie, sociálne a právne poradenstvo, duchovnú pomoc, rekvalifikačné kurzy a pomoc pri hľadaní zamestnania.

Neodmysliteľnou súčasťou pri identifikovaní obetí je Národná linka pomoci obetiam obchodovaniu s ľuďmi 0800 800 818, ktorá je prevádzkovaná vďaka podpore MVSR.

 

Príspevok Viac ako tridsiatka obetí obchodovania s ľuďmi už dostalo novú šancu zobrazený najskôr Hlavné správy.

V Keni zavraždili 43-ročného katolíckeho kňaza, našli ho pri brehu rieky

$
0
0

Keňa 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Pixabay)

 

V Keni došlo k vražde katolíckeho kňaza. Telo Michaela Maingiho Kyenga, ktorého uniesli 8. októbra, našli zakopané neďaleko brehu rieky v oblasti Embu, uvádza misijná agentúra Fides

Ilustračné foto

Už 43-ročný kňaz bol vysvätený v roku 2012 a odvtedy pôsobil vo farnosti Thatha v diecéze Machakos, asi 60 km od Nairobi. Otca Michaela naposledy videli 8. októbra a zmiznutie ohlásila polícii jeho rodina 11. októbra.

Polícia zadržala podozrivého, u ktorého našli kňazovo auto, mobil i kreditnú kartu. Priviedol ich na miesto, kde bolo pochované telo. Vrah kňaza uškrtil a podrezal. Dvadsaťpäťročný muž mal aj komplicov, po ktorých polícia pátra.

 

Príspevok V Keni zavraždili 43-ročného katolíckeho kňaza, našli ho pri brehu rieky zobrazený najskôr Hlavné správy.

Vo Frankfurte uvedú novú knihu pápeža Františka „Naša matka Zem“

$
0
0

Frankfurt 18. októbra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)

 

Vyjde nová kniha z pera pápeža Františka s názvom „Naša matka Zem. Kresťanské chápanie výzvy životného prostredia“. Predhovor k nej napísal ekumenický patriarcha Bartolomej

Vo Frankfurte uvedú novú knihu pápeža Františka „Naša matka Zem“

Nová kniha pápeža Františka s plným názvom „Naša matka Zem. Kresťanské chápanie výzvy životného prostredia“ vychádza vo Vatikánskom knižnom vydavateľstve (LEV  – Libreria editrice vaticana). Na pulty kníhkupectiev sa oficiálne dostane 24. októbra. Zostavená je z príhovorov pápeža Františka na tému starostlivosti o stvorenstvo a obsahuje aj jeho doteraz nepublikované úvahy.

Ako uviedol riaditeľ vydavateľstva LEV páter Giulio Cesareo OFM conv., pápežovu knihu „Naša matka Zem“ predstavia medzi tohtoročnými novinkami na knižnom veľtrhu vo Frankfurte. Od 16. do 20. októbra tam budú v spoločnom stánku prezentovať svoje aktivity aj Vatikánske múzeá.

Úryvky z pripravovanej knihy priniesol ako upútavku taliansky denník Corriere della Sera v dnešnom vydaní – v stredu 16. októbra. Svätý Otec hovorí okrem iného aj o „štruktúrach hriechu“, odvolávajúc sa na  výraz sv. Jána Pavla II. Píše takto:

„Ich výsledkom je znečisťovanie životného prostredia, zraňovanie a ponižovanie chudobných, propagovanie logiky vlastníctva a moci, prehnané ťaženie prírodných zdrojov, dotláčanie obyvateľstva k zanechaniu vlasti, živenie nenávisti, násilia a vojny. Ide o kultúrny a duchovný trend, ktorý spôsobuje pokrivenie nášho duchovného zmyslu, ktorý nás naopak – vďaka tomu, že sme stvorení na obraz a podobu Boha orientuje prirodzene k dobru, láske, k službe voči blížnemu.

Z tohto dôvodu obrat nemôže prísť jednoducho z nášho úsilia alebo z technologickej revolúcie: bez toho, že by sme toto zanedbávali, musíme znovuobjaviť sami seba ako ľudské osoby, teda mužov a ženy, ktorí uznávajú, že sú neschopní poznať, kým sú, bez tých druhých, a ktorí sa cítia povolaní považovať svet okolo seba nie za niečo samoúčelné, ale za sviatosť spoločenstva.“

Okrem konštatovania, že ľudstvo sa svojím súčasným smerovaním míňa cieľa, Svätý Otec František vyjadruje aj nádej, že sa „v nás môže zrodiť pokánie a žiadosť o odpustenie“:

„Úprimne snívam o zvýšení povedomia a úprimnom pokání zo strany každého z nás, mužov a žien 21. storočia, veriacich aj neveriacich, zo strany našich spoločností, aby sme zanechali opantanosť logikami, ktoré rozdeľujú, vystavujú hladu, izolujú a odsudzujú. Bolo by pekné, keby sme boli schopní poprosiť o odpustenie chudobných, vylúčených; takto by sme sa stali schopnými úprimne konať pokánie aj za zlo spôsobené zemi, moru, vzduchu, zvieratám…“

Pápež pripomína, že ekologická kríza, ktorú prežívame, je predovšetkým jedným z účinkov chorého pohľadu na nás, na ostatných, na svet, na plynutie času, pohľadu bez lásky. Uvádza, že je to práve autentická láska, s ktorou prehodnocujeme náš životný štýl a hodnoty našich rozhodnutí.

Pápež František dal naplno do povedomia tému ekológie a vzťahu k stvorenstvu vydaním encykliky Laudato si´ v roku 2015. Na ňu nadviazal v roku 2016 aj brožúrkou s 30 meditáciami o zemi, s názvom „Jeden mesiac s našou matkou Zemou. Tridsať malých meditácií a zápisník pre osobné úvahy v dňoch dovolenky“. Ide o pomôcku na praktické cvičenie, keďže konci každého týždňa je v zošite priestor na napísanie vlastných osobných úvah.

 

Príspevok Vo Frankfurte uvedú novú knihu pápeža Františka „Naša matka Zem“ zobrazený najskôr Hlavné správy.

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je takmer 350 duchovných, tento rok pribudli piati

$
0
0

Bratislava 20. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku pôsobí takmer 350 duchovných. Ich počet sa v októbri rozšíril o päť. Farárske skúšky zložili štyri ženy a jeden muž. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová

Na snímke generálny biskup Evanjelickej cirkvi na Slovensku Miloš Klátik

Október je v ECAV na Slovensku každoročne spojený aj s farárskymi skúškami. Každý riadne ordinovaný kňaz po dvojročnej praxi ako kaplán a absolvovaní minimálne 80 hodín dodatočného vzdelávania, môže požiadať o preverenie svojich vedomostí, a teda o farársku skúšku. Tá pozostáva z písomnej a ústnej časti.

Predmetmi farárskej skúšky sú napríklad cirkevné dejiny, etika, katechetika, cirkevná hudba či praktická exegéza. “Všetci prihlásení kapláni – štyri ženy a jeden muž – pri farárskej skúške uspeli a stali sa evanjelickými farármi. Počet duchovných k októbru 2019 je v ECAV na Slovensku takmer 350, z toho je 158 žien. O ich ďalšom pôsobisku bude rozhodovať dištriktuálny biskup,” uviedol tajomník generálneho biskupa ECAV na Slovensku Boris Mišina.

Podľa ECAV úlohou zborového farára by mala byť “najmä snaha budovať trvalé hodnoty a viesť ľudí k lepšiemu. Byť pre svoj cirkevný zbor dobrým kazateľom a pastierom duší a prinášať evanjelium Ježiša Krista medzi ľudí jemu zverených”.

 

Príspevok V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je takmer 350 duchovných, tento rok pribudli piati zobrazený najskôr Hlavné správy.

Veriaci v predposlednú októbrovú nedeľu slávia takzvanú misijnú nedeľu

$
0
0

Bratislava 20. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann )

 

Katolícka cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu Svetový deň modlitieb za misie. Prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tento rok sa Svetový deň misií uskutoční 94-krát, na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa

Ilustračné foto

Tradične je tento deň spojený s finančnou zbierkou na podporu misií, z ktorého sú financované projekty na pomoc núdznym a ohlasovanie evanjelia na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa v nedeľu budú veriaci modliť a finančne podporia misie v Rwande.

Ako TASR informovala Konferencia biskupov Slovenska, tohtoročná misijná nedeľa je o to výnimočnejšia, že pápež František počas celého októbra pozýva všetkých pokrstených kresťanov na slávenie mimoriadneho misijného mesiaca.

V roku 1926 Najvyššia rada Pápežských misijných diel predložila vtedajšiemu pápežovi Piovi XI. návrh sláviť v celej cirkvi každý rok predposlednú októbrovú nedeľu ako deň misií, počas ktorého si kresťania pripomenú a oživia misijný záväzok vyplývajúci z krstu a podporia aj finančným darom rozvoj misijnej činnosti vo svete.

Centrum svätého Antona v meste Nyanza v Rwande, kde budú smerovať vyzbierané financie, vedie slovenský misionár Vlastimil Chovanec.

“Centrum sa zameriava na starostlivosť o deti, poskytuje im stravu, ubytovanie, lekársku starostlivosť, vzdelávanie a ošatenie. Centrum prijíma a vzdeláva deti z ulice, ktoré často utekajú pred chudobou z domu a usádzajú sa v meste, kde sú vystavené riziku upadnutia do drogovej závislosti a kriminálnej činnosti,” dodal Chovanec.

 

Príspevok Veriaci v predposlednú októbrovú nedeľu slávia takzvanú misijnú nedeľu zobrazený najskôr Hlavné správy.

Trnavskí evanjelici majú nového farára

$
0
0

Trnava 21. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)

 

V kostole Evanjelickej cirkvi a.v. (ECAV) v Trnave ‘inštalovali’ v sobotu (19. 10.) nového zborového farára. Radomír Vařák pôsobil doteraz podľa informácií hovorkyne ECAV Jany Nunvářovej v Starej Turej

Na snímke generálny biskup Ivan Eľko

“Inštaláciu vykonala seniorka Bratislavského seniorátu Sidónia Horňanová. V slávnostnej kázni generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko okrem iného poznamenal, že skromní služobníci neprichádzajú si vybudovať pamätník, ani si riešiť komplexy menejcennosti tým, že získajú navonok dôležitý úrad. Prichádzajú poctivo pracovať a slúžiť,” uviedla hovorkyňa.

Radomír Vařák opustil svoje doterajšie pôsobisko po 15 rokoch. So svojím bývalým farárom sa prišli do Trnavy rozlúčiť jeho farníci zo Starej Turej, privítali ho nielen trnavskí, ale aj seredskí farníci, kde bude takisto pôsobiť. Na slávnosti sa zúčastnili aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a zástupcovia ďalších cirkví, ktoré pôsobia v Trnave.

 

Príspevok Trnavskí evanjelici majú nového farára zobrazený najskôr Hlavné správy.

Na Misijnú nedeľu zavítal do Hlohovca misionár Martin Madassery SVD

$
0
0

Hlohovec 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Na Misijnú nedeľu zavítal do farnosti Hlohovec misionár z Indie, člen Spoločnosti Božieho Slova Martin Madassery SVD, ktorý pôsobí v Nitre. Pri slávnostnej svätej omši hovoril o štyroch misiách v živote človeka, a to narodenie, krst, povolanie a večný život. V zmysle hesla misijného mesiaca „Pokrstení a povolaní“ vyzval veriacich, aby neostali len pokrstení, ale žili svoju vieru vo svojich rodinách a dávali príklad viery deťom, aby naše kostoly neostali prázdne

Na snímke vpravo člen Spoločnosti Božieho Slova Martin Madassery SVD

Na záver omše dekan Jozef Schwarz zablahoželal celebrantom svätej omše, výpomocnému duchovnému vo farnosti Tiborovi Slobodovi k vzácnemu jubileu 50 rokov. Popoludní sa konala misijná prednáška, ktorá začala korunkou Božieho milosrdenstva a pokračovala diskusiou o misii a živote v Indii. Páter Madassery ukázal aj tradičné indické oblečenie, ktoré si mohli prítomní aj vyskúšať, názorné ukázal indické tance, zaspieval pieseň, ktorá sa spieva v kostole a priblížil veriacim život v Indii.

 

Príspevok Na Misijnú nedeľu zavítal do Hlohovca misionár Martin Madassery SVD zobrazený najskôr Hlavné správy.


Minoriti opäť pripravili svätú omšu za posvätenie manželských párov

$
0
0

Bratislava – Karlova Ves 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Miroslav Simko)

 

V piatok 18. októbra na spoločnej modlitbe pri svätej omši v kostole sv. Františka v Bratislave – Karlovej Vsi sa stretli početné manželské páry a samotné rodiny. Eucharistii predsedal miestny správca farnosti Lucián M. Bogucki, OFMConv., ktorý v homílií sa zameral na misijne účinkovanie kresťanskej rodiny. Vychádzajúc z dokumentu Jána Pavla II. Familiaris consortio, poukázal na to, že misijne účinkovanie rodiny sa začína v jej vnútri

Na snímke vľavo miestny správca farnosti Lucián M. Bogucki

Ďalej poukázal na to, že „domáca cirkev, oživovaná misionárskym duchom vo svojom vnútri, je povolaná stať sa žiarivým znakom Kristovej prítomnosti a lásky i pre “vzdialených”, pre rodiny neveriacich i pre samé kresťanské rodiny, ktoré už nežijú dôsledne podľa svojej viery“, zdôraznil páter Lucián. Kazateľ hovoril o rodine ako o mieste, kde sa majú rodiť misijné povolania a tiež poukázal na potrebu takých rodín, ktoré budú hotové isť ohlasovať Božie slovo aj v misijných krajinách.

Po svätej omši zaznelo svedectvo manželov Vlasakových, ktorí sa po svojej svadbe rozhodli ísť na misie do Nairobi v Keni. Prvé v tomto školskom roku karloveské stretnutie rodín sa ukončilo spoločným agapé, kde sa pokračovalo v rozhovoroch v priateľskej atmosfére. Sväte omše za posvätenie manželských párov a rodín sú už niekoľkoročnou tradíciou v kostole sv. Františka v Bratislave – Karlovej Vsi. V tomto školskom roku sa pravidelne budú konať v každý tretí piatok mesiaca o 18:00.

 

Príspevok Minoriti opäť pripravili svätú omšu za posvätenie manželských párov zobrazený najskôr Hlavné správy.

Šaštín privítal púť rozvedených s názvom “Púť za svetlom v radosti”

$
0
0

Šaštín 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TK KBS)

 

Pravidelná púť rozvedených v Šaštíne pod názvom Púť nalomených sŕdc zmenila názov na Púť za svetlom v radosti. Zorganizovali ju pátri Pavlíni v spolupráci so Spoločenstvom rozvedených v Trnave. Súčasťou bolo i svedectvo členiek spoločenstva Familie Solitude Myriam z Nemecka a Švajčiarska o pomoci rozvedeným. Modlitbu svätého ruženca, svätú omšu, ktorej súčasťou bolo i zasvätenie sa pútnikov Panne Márii i prednášku hostí absolvovalo približne 100 pútnikov z rôznych kútov Slovenska. Hlavná téma púte Od smútku k radosti rezonovala počas celého stretnutia

Ilustračné foto

„Od smútku k radosti je vedená celá púť, aby okúsili tú Božiu lásku a radosť a prišlo svetlo do ich sŕdc a do ich životov,” hovorí vedúca trnavského spoločenstva rozvedených Martina Bernátová. Hlavným celebrantom bol páter jezuita Matej Kasan z Trnavy, ktorý pracuje v Centre pomoci pre rodinu a venuje sa pastorácii rozvedených. „Je to pre nich obohatením, že vidia, že sú tu aj iní, že nie som osamelý. Toto je inšpirácia, aby tam, kde sme, sme sa združili, aby sme mali dosah na seba,” uviedol.

Súčasťou púte bolo i svedectvo členiek spoločenstva Familie Solitude Myriam z Nemecka aj Švajčiarska o pomoci rozvedeným. „Je to pre nás inšpirácia ako môžeme aj my posunúť tú pastoráciu do ďalšej roviny. U nich sa to osvedčilo ako veľmi dobré,” povedal Matej Kasan. S dojmami sa podelila pani Jana z Ivanky: „Ja som veľmi vďačná za prijatie tu v Šaštíne, v lone cirkvi. To je asi také najhodnotnejšie a ďakujem aj za pozvanie členiek spoločenstva Myriam Solitude, že rozvedení nezostávajú ľuďmi, ktorí sú bez nádeje, ale máme šancu na život s Bohom aj naďalej, na život v radosti, v svetle,” uviedla. Po prednáške členiek spoločenstva Familie Solitude Myriam ukončili púť eucharistickou adoráciou.

 

Príspevok Šaštín privítal púť rozvedených s názvom “Púť za svetlom v radosti” zobrazený najskôr Hlavné správy.

V gréckokatolíckom seminári v Prešove pripravili fórum Mosty charity

$
0
0

Prešov 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Greckokatolícka charita Prešov)

 

“Mosty charity” – je názov fóra, ktoré sa konalo v piatok 18. októbra 2019, po Svetovom dni chudoby, v Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove. Zorganizovala ho Gréckokatolícka charita v Prešove a Komisia pre charitatívnu činnosť Prešovskej archieparchie

“Mosty charity” – je názov fóra, ktoré sa konalo v piatok 18. októbra 2019

Na fóre sa stretli protopresbyteri Prešovskej archieparchie s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ, ďalšími kňazmi, dobrovoľníkmi a pracovníkmi Gréckokatolíckej charity Prešov, aby sa navzájom rozprávali, počúvali aké potreby majú vo farnostiach, ako vnímajú chudobu.

Po modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke a duchovnom slove Radoslava Kuzmiaka sa prihovoril vladyka Ján, ktorý povzbudil prítomných nielen k hodnotnému priebehu tohto fóra, ale aj k otvoreniu sa pre pomoc tým, ktorí sa nachádzajú v akejkoľvek núdzi a k zakladaniu farských charít.

Jednou z možností riešenia novodobej chudoby sú aj farské charity, na ktorých prípravu sa zamerali počas tohto stretnutia – fóra pod názvom Mosty charity. V pracovných skupinách pod vedením členov Komisie pre charitatívnu činnosť uvažovali nad tým ako začať s farskými charitami, ako motivovať dobrovoľníkov a aká je v tom úloha Komisie, či Charity. Prítomníj sa zhodli na potrebe farských charít, ktoré môžu byť odpoveďou na výzvu Svätého Otca Františka z dokumentu Evangelii gaudium: „Aj služba dobročinnej lásky je základným rozmerom misie Cirkvi a neoddeliteľným vyjadrením jej vlastnej podstaty. Ako Cirkev je podstatne misionárska, tak z jej podstaty nevyhnutne vyplýva aj účinná láska k blížnemu; súcit, ktorý chápe, pomáha a podporuje.“

Konkrétne príklady ako realizovať túto službu lásky v praxi predstavil vedúci Farskej charity Okružná Ján Biroš spolu s duchovným správcom Mariánom Feckaničom a Jozefínou Komárovou. Zástupcovia Gréckokatolíckej charity Prešov oboznámili prítomných s projektami realizovanými v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou na podporu rozvoja služby vo farnostiach, a to cez nadáciu Renovabis Nemecko a EPH Bratislava. Cez Nadáciu EPH sa konkrétne materiálne pomohlo 35 rodinám v núdzi a zároveň prišli aj nové podnety pre ďalšiu dobrovoľnícku službu. Je to však veľká výzva prispieť k riešeniu duchovnej a vzťahovej chudoby aj vďaka čoraz rýchlejšie napredujúcemu technickému pokroku.

Ako povedal riaditeľ Gréckokatolíckej charity Prešov a predseda Komisie pre charitatívnu činnosť Prešovskej archieparchie Peter Valiček: „Zároveň je to šanca pre mňa i nás všetkých priblížiť sa ešte viac k Bohu. Pretože len ak my budeme horieť, môžu sa ostatní okolo nás zapáliť.“

Farská charita je spoločenstvom veriacich dobrovoľníkov farnosti, ktoré vydávajú svedectvo o milosrdnej Božej láske prostredníctvom konkrétnej dobročinnej služby lásky núdznym. Farnosť sa tak môže stať priestorom pre charitnú službu a v nej pomáhajúci nemusí zostať sám a môže sa spájať s inými pre pomoc človeku v núdzi.

 

Príspevok V gréckokatolíckom seminári v Prešove pripravili fórum Mosty charity zobrazený najskôr Hlavné správy.

Teologická fakulta v Košiciach pozýva na sériu teologických večerov

$
0
0

Košice 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

“Teologické večery” – je názov troch večerov s diskusiou, ktoré chystá Teologická fakulta v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s košickým UPC. Ide o moderované diskusie na rôzne témy, ktoré sa uskutočnia vždy o 20:00 v átriu Teologickej fakulty v Košiciach

“Teologické večery” – je názov troch večerov s diskusiou

PROGRAM:

21. októbra 2019:
Svet zosnulých a realita duchov
Imrich Degro, exorcista

11. novembra 2019:
Práva LGBT vs. prirodzené právo a právna tradícia
Juraj Jurica, cirkevný právnik

9. decembra ľé19:
“Život vs. smrť”
Etické dilemy týkajúce sa otázok života a smrti a ich systémové riešenie – pohľad
Radoslav Lojan, morálny teológ

 

Príspevok Teologická fakulta v Košiciach pozýva na sériu teologických večerov zobrazený najskôr Hlavné správy.

Témou Národného týždňa manželstva bude myšlienka “Náš príbeh…”

$
0
0

Bratislava 21. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)

 

“Náš príbeh…” – je názov témy budúcoročného Národného týždňa manželstva na Slovensku. Uskutoční sa od 10. do 16. februára 2020. Priateľov, priaznivcov a spolupracovníkov tejto iniciatívy u nás o tom informovali organizátori v prvom newslettri. Povzbudzujú v ňom, aby sa do kampane zapojili aj ďalší záujemcovia. Národný týždeň manželstva, ktorý bude po desiatykrát, je dnes organizovaný vo viac ako 20 krajinách na 4 kontinentoch

Ilustračné foto

Myšlienka Národného týždňa manželstva vznikla pred vyše 20 rokmi vo Veľkej Británii. Angličan Richard Kane prišiel s nápadom zmobilizovať bežných aj vplyvných ľudí v krajine k tomu, aby zorganizovali niečo malé alebo aj významnejšie pre manželov vo svojom najbližšom okolí. Vtedy ešte netušil, ako sa tento nápad zmení v masové hnutie, ktoré ovplyvní pohľad na manželstvo v mnohých krajinách sveta. Rozhodol sa totiž nekritizovať iné modely partnerského spolužitia, ale práve naopak, zamerať sa na to, čo je historicky osvedčené a do každodenného života manželov priniesť kreatívne a motivačné prvky. Dnes, po dvoch desaťročiach verejnosť túto iniciatívu oceňuje najmä kvôli jej pozitívnemu posolstvu a otvorenosti pre každého, kto ju chce využiť na upevnenie vlastného manželstva či povzbudenia manželstiev iných. Ide o iniciatívu, ktorá je vyjadrením ocenenia manželom, povzbudením pre ich spoločný život a inšpiráciou pre ďalšie obdobie.

“Každá manželská dvojica má svoj jedinečný príbeh a témou chceme povzbudiť aktérov manželstva, aby sa obzreli za dôležitými míľnikmi svojho vzťahu a pripomenuli si krásne, ale aj náročnejšie obdobia, ktorými spolu prešli. Manželstvo je dynamický vzťah, ktorý sa neustále vyvíja a súčasne píše ďalšie kapitoly svojho neopakovateľného príbehu. Určite stojí za to pripomínať si, čo sme sa pritom naučili, v čom sme podržali jeden druhého, kedy sme sa schuti zasmiali … sú to dôležité momenty, ktoré upevňujú puto vzájomného vzťahu,” píšu organizátori v newslettri. Pre budúcoročnú kampaň pripravili tzv. manželské “kardio-balíčky”. Ich súčasťou budú dve drevené prívesky v tvare spojených sŕdc s vygravírovanými menami jeden a retiazke pre manželku a druhý na kľúčenke pre manžela. V balíčku bude tiež malé leporelo s podnetmi k rozhovoru vo dvojici a letáčik o Národnom týždni manželstve 2020. Objednať si ho môžu záujemcovia na stránke NTM.

Slovensko sa k tejto myšlienke oficiálne po prvýkrát pripojilo v roku 2011. Národný týždeň manželstva vždy prináša množstvo tipov a praktických spôsobov, ako rozvíjať to pekné a hlboké vo vzťahu tých, ktorí sa rozhodli, že budú spolu znášať dobré aj zlé. Nájsť ich je možné na stránke týždňa alebo je možné využiť niečo z pripravenej ponuky vo svojom okolí. Viac informácií je možné nájsť na www.ntm.sk.

 

Príspevok Témou Národného týždňa manželstva bude myšlienka “Náš príbeh…” zobrazený najskôr Hlavné správy.

Viewing all 9629 articles
Browse latest View live